ЕП одобри нови мита за руски и беларуски селскостопански стоки

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
4 Минути

Предложените мерки ще намалят значително вноса на ЕС на разглежданите стоки, независимо дали те произхождат от двете страни или се изнасят пряко или непряко от тях

Европейският парламент (ЕП) одобри предложението на Комисията за увеличаване с 50% на митата на ЕС за селскостопански продукти от Русия и Беларус, които все още не са били облагани с допълнителни мита. Целта е да се намали още повече зависимостта на ЕС от тези две страни. Сред продуктите, които ще бъдат засегнати от новите мита, са захар, оцет, брашно и фуражи.

Текстът предвижда също така 6,5% мита за торове, внасяни от Русия и Беларус, плюс мита между 40 и 45 евро на тон за периода 2025-2026 г. До 2028 г. тези мита ще нараснат до 430 евро на тон. Смята се, че приходите от продажбата на руски и беларуски торове допринасят пряко за войната срещу Украйна.

Предложените мерки ще намалят значително вноса на ЕС на разглежданите стоки, независимо дали те произхождат от двете страни или се изнасят пряко или непряко от тях. Очаква се това да доведе до по-нататъшна диверсификация на производството на торове в ЕС, което понастоящем е засегнато от ниските цени на вноса.

Законодателството също така възлага на Комисията да следи повишаването на цените и евентуалните вреди за вътрешния пазар или селскостопанския сектор на ЕС, както и да предприема действия за смекчаване на въздействието.

Регламентът беше приет с 411 гласа „за”, 100 гласа „против” и 78 гласа „въздържал се”.

“Регламентът за постепенно увеличаване на митата за продукти от Русия и Беларус ще помогне да се предотврати използването на пазара на ЕС от Русия за финансиране на нейната военна машина. Недопустимо е три години след като Русия започна пълномащабната си война, ЕС все още да купува критични продукти в големи обеми. Всъщност този внос се е увеличил значително,“ заяви постоянният докладчик за Русия Инесe Вайдере (ЕНП, Латвия).

„Предложението ще стимулира производството на торове в ЕС, което е засегнато от евтиния руски внос, като същевременно ще даде време на земеделските стопани да се приспособят. Важно е да се отбележи, че в предложението са включени и разпоредби за мониторинг, които позволяват на Комисията да следи отблизо пазара на торове и да предприеме действия, ако цените се повишат”.

С одобрението в пленарна зала Парламентът приключи първото четене. Сега Съветът трябва официално да приеме регламента, който след това ще бъде публикуван в Официален вестник, преди да влезе в сила. За останалите селскостопански продукти (изброени в приложение I към предложението) регламентът ще се прилага четири седмици след влизането в сила на законопроекта.

Вносът в ЕС на карбамид и азотни торове от Русия, който вече е бил висок през 2023 г., нараства значително през 2024 г. Според Комисията вносът на торовете, обхванати от този регламент, отразява ситуация на икономическа зависимост от Русия. Ако тази ситуация не бъде контролирана, тя може да навреди на продоволствената сигурност на ЕС и, по-специално в случая с торовете, да направи Съюза уязвим към евентуални принудителни мерки от страна на Русия.

Именно за да отговори на тези въпроси, на 28 януари 2025 г. Комисията представи предложението за налагане на мита върху торове и някои селскостопански продукти с произход от Русия и Беларус.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама