Европейката комисия подготвя промени в законодателството, отнасящо се за фермите за органични продукти. Целта е да се съкратят регулаторните разходи и да се оптимизира дейността на контролните органи. Това се разбира от доклад на ЕК за сектора. Според доклада на територията на ЕС има повече от 190 000 ферми за органична продукция, като през последното десетилетие броят им се е удвоил. Целта на промените, които ще бъдат обсъдени от ЕК през февруари и март 2014 г., е да се изгладят несъответствията в действащото законодателство, така че малките предприятия по-лесно да преминат към органично производство. Промените целят да се създадат по-добри условия за подобряване на качеството на продукцията и да се повиши доверието на потребителите.
Заедно с тези промени ще се работи и върху „Екшън план за органичните храни и органичното производство”. Комисията ще иска по-голяма публична подкрепа за сектора, който през последните години се разраства много бързо. По нови данни на ЕК през 2011 г. в ЕС е имало повече от 186 000 органични ферми, които заемат около 9.6 млн. хектара земя или около 5.4% от общата земеделска площ за обработване.
Секторът в ЕС
В най-старите страни-членки на ЕС се отглеждат почти 85% от общата територия на ЕС, в която се отглеждат органични плодове и зеленчуци. Тези държави са имали възможност да се възползват по-дълго от европейските средства в сравнение с новите членки. Броят на органични ферми в ЕС се увеличава всяка година. Постоянните пасища заемат 45% от общата площ за органично земеделие, което представлява най-висок процент в сравнение със зърнените храни (15%) и трайните насаждения (13%). Сред органично отгледаните животни най-голям е делът на домашни птици, докато овцете и едрият рогат добитък са най-често отглежданите сред останалите животни – съответно 46% и 30%. След промените за фермерите няма да важи правилото, 30% от директните плащания да бъдат обвързани с въвеждането на „зелени мерки”. Плащанията за органично земеделие ще продължат да се превеждат по Втори стълб. Комисията има намерение да въведе сертификати, които да удостоверяват членството на производителите към определена асоциация. Това би трябвало да облекчи административните процедури за фермерите.
Без подкрепа у нас
В България по мярка 123 на Програмата за развитие на селските райони финансира преработвателните предприятия, но няма отделно предвидени средства за фермите, които произвеждат органични плодове и зеленчуци. Според изпълнителният секретар на Българската асоциация на производителите на плодове и зеленчуци Ели Павлова липсва воля от страна на държавата да създаде закон за браншовите организации, който да помогне на производителите на органични продукти да се организират в своя камара. Това ще улесни и износа на българска продукция в чужбина.