ЕК съди България заради птиците в Рила

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Европейската комисия завежда дело срещу България пред Съда на ЕС поради неизпълнението на страната на задължението за опазване на уникалните местообитания и на важни видове птици в Рила планина, пише в прессъобщение на комисията. Българските власти не са разширили зоната, определена като специална защитена зона, за да се защитят адекватно застрашените видове диви птици.

Рила планина — най-високата в България и на Балканския полуостров, е сред най-ценните площи в България и в ЕС по отношение на опазването на 20 уязвими вида птици. Съгласно законодателството на ЕС относно опазването на дивите птици (Директива 2009/147/ЕО) държавите членки са длъжни да определят специални защитени зони за опазване на застрашените от изчезване видове, на уязвимите към промените в местообитанията им птици или на птиците, считани за редки или нуждаещи се от специална грижа.

Към момента България е класифицирала правилно 72 % от зоната като специална защитена зона. По този начин обаче не са обхванати важни части от местообитанията на 17 застрашени вида птици, включени в приложение I от директивата за птиците. Така се застрашават видове като пернатоногата кукумявка (Aegolius funereus) и врабчовата кукумявка (Glaucidium passerinum), както и белогърбия кълвач (Dendrocopos leucotos), трипръстия кълвач (Picoudes tridactilus), лещарката (Bonasa bonasia) и черния кълвач (Dryocopus martius).

Въпреки мотивираното становище на Комисията, отправено през октомври 2014 г., относно нуждата да се разшири обхватът на защитените зони и да се включат зоните в Рила планина, България не е изпълнила това свое задължение. Поради това Комисията сезира Съда на ЕС по този въпрос.

През януари 2016 г. Съдът се произнесе срещу България (дело C-141/14) по сходно дело относно определянето и опазването на Калиакра — друга важна зона от значение за опазването на птиците в района Южна Добруджа, намиращ се в северната част на българското черноморско крайбрежие.

В Европа редица видове диви птици изчезват, което е особено притеснително за някои конкретни видове. Това явление нарушава биологичното равновесие и представлява сериозна заплаха за природата. Целта на Директива 2009/147/ЕО относно опазването на дивите птици е защитата на всички видове диви птици, които естествено се срещат в Съюза. С директивата се забраняват дейности, с които директно се застрашават птици, като например умишленото убиване или улавяне, разрушаването на гнезда и преместването на яйца, както и други свързани с тях дейности, като например търговията с живи или мъртви птици (с някои изключения). В нея се обръща особено внимание на опазването на местообитанията на застрашените и мигриращите видове, най-вече чрез изграждането на мрежа от специални защитени зони

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама