ЕК преговаря за количествата разрешени пестициди до 2030 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

В момента тече спор между генералните дирекции на Европейската комисия за това какви количества продукти за растителна защита да бъдат разрешени за употреба до 2030 г. Докато генерална дирекция „Здраве“ предлага до 2030 г. употребата на такива продукти да се намали наполовина спрямо сегашното ниво, други генерални дирекции смятат, че те са прекалено амбициозни, предава agrarzeitung.de.

„Целта ни е значително намаляване на употребата на химически средства за растителна защита.“, обясни говорителката на еврокомисаря по здравеопазването Стела Кириакидес. В стратегията на Европейската комисия „От фермата до вилицата“ не се посочват референтни количества, които да бъдат достигнати с помощта на стратегията. Очаква се това да бъде решено до края на март, когато ще бъде представена стратегията.

По време на последното заседание на Съвета на ЕС по земеделие френският министър Дидие Гиом предложи намаляване на половина на пестицидите до 2025 г., какъвто също е националният план на Франция. По-рано този месец Сметаната палата на ЕС излезе със становище, че за да бъдат по-ефективи усилията на ЕС за намаляване на пестицидите, е необходимо плащанията по Общата селскостопанска политика да бъдат обвързани с изисквания за намаляване на пестицидите. Също така, според одиторите, досега няма достатъчно данни за продажбите на продукти за растителна защита, които да помогнат за това да бъдат определени количествени цели за намаляване на пестицидите.

Най-голямата фермерска организация в ЕС Копа-Коджека посочи, че интегрираната защита на културите може да се насърчава повече. Това обаче трябва да стане по реалистичен начин и да бъде съгласувано с практиката. Копа-Коджека смята, че изискванията на обществото към защитата на културите са прекалено високи. Според организацията, стопаните трябва да имат възможности да използват достатъчно активни съставки. Нарастващото търсене на храна в световен мащаб и новите болести по растенията, причинени от климатичните промени, направиха адекватната защита на растенията още по-неотложна, подчертава асоциацията.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА