ЕК пусна база данни с 1300 примера за интегрирано управление на вредителите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Включени са и над 270 специфични за културите насоки, които целят намаляване употребата на пестициди

Контролът на вредителите, които увреждат културите и растенията, е необходим както за гарантиране на продоволствената сигурност, така и за осигуряване на жизнеспособен доход на земеделските стопани за тяхното производство. Това трябва да се направи, като същевременно се сведат до минимум рисковете за хората и околната среда. Такъв подход, използващ естествени методи, когато е възможно, и химически пестициди като крайна мярка, се нарича “интегрирано управление на вредителите” (IPM). Европейската комисия публикува база данни, представяща преглед на наличните понастоящем методи за интегрирано управление на вредителите, придружен от проучване за оценка на тяхната ефективност и перспективите за по-нататъшното им внедряване.

Базата данни включва около 1300 примера за практики, техники и технологии в рамките на осем принципа на интегрираното управление на вредителите, установени на равнище ЕС и на международно равнище, като например използването на сеитбообращение и балансирано торене, мониторинг на вредни организми, целенасочено и намалено прилагане и, което е по-важно, предпочитание към нехимични методи за борба с вредителите. Базата данни включва и 273 “специфични за културите насоки”, разработени от националните органи и публичните органи на държавите членки за прилагане на изискванията за интегрирано управление на вредителите съгласно Директивата за устойчива употреба на пестициди (SUD). Този преглед на практиките, установен след две години работа, показва, че има голямо разнообразие във възможностите за внедряване и прилагане на интегрирано управление на вредителите в държавите от ЕС. Всички примери са представени на национални езици с кратко въведение на английски език. Този инструментариум има за цел да вдъхнови националните органи, земеделските консултанти и др. разработване и прилагане на подходи за интегрирано управление на вредителите, след като ги адаптира към местните/регионалните земеделски и агроклиматични условия. Базата данни, хоствана в платформата на JRC за моделиране на ресурсите (DATAm), ще се актуализира редовно с допълнителни примери.

Успоредно с този голям преглед, проучване изследва настоящите практики за интегрираното управление на вредителите и техния потенциал да помогнат за намаляване на зависимостта от химически пестициди, разходите им за прилагане и цялостната им ефективност. Проучването също така изследва ключовите фактори, влияещи върху намаляването на зависимостта от употребата на пестициди и ключовите бариери и движещи сили, свързани с нея. Изглежда, че натискът от страна на гражданското общество, стимулиращата регулаторна рамка и благоприятната икономическа среда представляват двигатели за намаляване на употребата на пестициди. Намаляването на употребата на пестициди често работи най-добре, когато се комбинира с други цели, като практики за опазване на почвата, намаляване на използването на торове и предоставяне на екосистемни услуги, като например опазване на опрашителите или възстановяване на естествените местообитания (например живи плетове).

Възприеманият недостатъчен брой жизнеспособни и достъпни алтернативи на конвенционалните практики остава основната бариера за намаляване на зависимостта ни от пестицидите. Колективните покупки на оборудване или договорни решения могат да бъдат опция за справяне с възможните последващи разходи, свързани с някои алтернативни методи.

Снимка: ЕК

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА