България без план за защита от инвазивни видове, грози ни съд в Европа

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

България и още 14 държави, членки на ЕС, нямат план за действие за защита от инвазивни видове. Това са растителни и животински видове, които оказват неблагоприятно въздействие върху околната среда и човешкото здраве, съобщава вестник Марица.

Страните разполагат с два месеца, за да предприемат необходимите мерки. В противен случай ще бъде сезиран Съдът на ЕС, съобщиха от Европейската комисия. Производствата за установяване на нарушение, образувани специално срещу България, Гърция и Румъния, се отнасят и до това, че тези държави не са създали системи за наблюдение на инвазивните чужди видове. Крайният срок за тази мярка изтече през януари 2018 г. До момента само 12 държави членки са изготвили, приели и съобщили на Европейската комисия своите планове за действие във връзка с най-важните пътища за навлизане на инвазивни чужди видове, които изкуствено се привнасят най-вече от Азия и Америка. Те са климатизирани успешно у нас и изместват местните видове.

Вредят на биоразнообразието в Европа 

Инвазивните чужди видове са една от петте основни причини за загуба на биоразнообразие в Европа и по света. Това са растения и животни, които в резултат на човешка намеса се въвеждат случайно или умишлено в естествена среда, в която обикновено не се срещат. Те представляват сериозна заплаха за местните растения и животни в Европа и по оценки причиняват на европейската икономика щети в размер на 12 млрд. евро годишно.

Регламент (ЕС) №1143/2014 изисква от държавите членки да идентифицират и управляват пътищата, по които се въвеждат и разпространяват инвазивни чужди видове. Голяма част от тези видове се въвеждат в Съюза непреднамерено. Сред примерите в това отношение са живи организми, транспортирани несъзнателно в баластни води и утайки от кораби, чрез въдичарско или друго риболовно оборудване или чрез контейнери, използвани в международната търговия. Инвазивните видове могат да се пренасят и чрез вредители, които остават незабелязани при търговия с растения или дървен материал.

На този етап има 66 такива вида, които представляват риск на европейско равнище, например растения като воден зюмбюл и животни като азиатски стършел или миеща се мечка. Държавите членки са длъжни да предприемат ефективни мерки за предотвратяване на преднамереното или непреднамереното въвеждане на тези видове в ЕС, за откриването им и за предприемане на мерки за бързо ликвидиране на ранен етап от инвазията. Ако даден вид вече е широко разпространен, държавите трябва да предприемат мерки за ликвидиране и контрол или за предотвратяване на по-нататъшното му разпространение.

Въздействие върху здравето, околната среда и икономиката 

Инвазивните чужди видове често оказват значително икономическо въздействие, като водят до намаляване на добивите от селското, горското и рибното стопанство. Например гребеновидната медуза, въведена случайно в Черно море, е причинила рязко намаляване на поне 26 търговски рибни запаса в Черно море, включително запасите от хамсия и атлантическо-средиземноморска скумрия. Инвазивните видове могат да нанасят щети на инфраструктурата, да възпрепятстват транспорта или да намалят наличността на вода, като блокират водни пътища или запушват промишлени водопроводи.

Инвазивните чужди видове могат също така да са сериозен проблем за човешкото здраве, като предизвикват тежки алергии и кожни проблеми (напр. изгаряния, причинени от гигантски хераклеум) и действат като вектори на опасни патогени и болести (напр. предаване на болести на животни и хора от миещи се мечки).

Имаме закон, но само на хартия

Още през 2019 г. „Марица“ алармира, че в България растат чужди инвазивни растения, които заплашват биологичното разнообразие, инфраструктурата и са заплаха за здравето на хората и животните. Глас в пустиня остана и апелът на учените от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките, че страната трябва да вземе спешни мерки срещу нашествието на инвазивните видове. Иначе в Закона за биологичното разнообразие са заложени мерки срещу инвазивните видове. Предвидени са и санкции за нарушение на европейския регламент до 25 000 лв., но явно всичко е само на хартия, щом Европа ни плаши със съд.

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА