Открито е сериозно разминаване на дюните, отразени в специализираната карта

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Управлението на зоологическите градини и на защитените зони са темите, които са на дневен ред пред Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и служебният кабинет. “Каузата за опазване на природата и биоразнообразието е много голяма. Това не е нещо, което може да направи човек в един мандат. Това е дълъг път, който изисква много работа. Пожелавам късмет на следващото правителство”, заяви зам.-министърът на околната среда и водите Емилия Тончева в студиото на “България сутрин”, предадоха от пресцентъра на МОСВ.

Незаконното строителство в защитени райони

“Всички ние сме свидетели на ситуации на плаж “Смокиня”, разораване на дюни, поставяне на преместаваеми обекти, които обаче ще бъдат дълбоко бетонирани. Това е много голям въпрос, защото нашата проверка показва разминаване на дюните и тези, отразени в специализираната карта. Оказва се, че на някои места съществуващи дюни не са отразени формално, а на други места са отразени площи, които не съответстват на описанието дюни”, посочи тя.

Бракониерство и защита на биоразнообразието – как ?

“Бяхме много притеснени от това, че за по-малко от седмица намерихме 3 малки мечета. Две от тях са роднини, а първото – Хуба, тя вероятно не е част от тази група. Това беше много тревожен сигнал за нас и ни провокира да предприемем незабавни действия за изясняване на причините”, обясни зам.-министърът. Не са намерени данни за бракониерство, стана ясно от думите й, споделя Тончева, като изразява притесненията си и от още два “много тревожни случая”.

“Единият – отравяне на белоглав лешояд, а другият касае поставяне на отровна примамка близо до Добринище, където все още не е намерен труп на птица, но предавателят на тази птица е изхвърлен”, посочи тя.

Ключът към биоразнообразието у нас е търсенето на баланс между интереса и здравето на хората и опазването на видовете, категорична е зам.-министър Тончева.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА