НС реши: До септември трябва да се подготвят промените в Стратегическия план

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

В рамките на този срок трябва да бъдат направени няколко основни стъпки, коментира министърът на земеделието и храните Кирил Вътев пред депутати

В срок от 2 месеца Министерство на земеделието и храните (МЗХ) трябва да предостави пред Народното събрание проект за преразпределение на средствата, предвидени за интервенции в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2023-2027 г. с цел постигане на по-справедливо разпределение на директните плащания в полза на производствените площи, екосхемите, секторните интервенции, иновациите с цел подпомагане на малките и средните земеделски стопанства, производството на български плодове и зеленчуци, мляко, месо и пчелен мед, претърпяло през последните години сериозни щети и застрашително намаляло като дял от селскостопанското ни производство. Проектът да бъде изготвен въз основа на единодушно приетото от Комисията по земеделието и храните на 21 дек 2022 г. в 48 НС решение за промяна на Стратегическия план 2023-2027 г, се казва в решение на Народното събрание, което бе прието единодушно от народните представители.

Пред народните представители министърът на земеделието и храните Кирил Вътев обясни, че на 5 юни т.г. се е провело първото заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план. „На заседанието започна обсъждане на постъпилите предложение на браншови организации, както и заинтересовани страни и решението на Комисията по земеделието, храните и горите на 48-то Народно събрание за приемане на предложение за промени в Стратегическия план, каза още той.

По думите му трябва да бъдат изминати няколко основни стъпки за изменение на Стратегическия план в съответствие с правителствената програма за развитието на България. „Първо, ще бъде актуализиран SWOT-анализа за състоянието на земеделието и селските райони и ще бъде изготвен анализ на заявените за подпомагане интервенции по Стратегическия план. Второ, взимайки предвид постъпилите становища и предложения на Комисията по земеделието, храните и горите, ще бъдат изготвени актуализирани методики за размера на подпомагането. Трето, с цел по-добър контрол управление на финансирането чрез субсидии на база площ, превенция и по-добро управление при оценка на селскостопанските дейности и практики, ще въведем автоматизация на процесите и доразвиване на Системата за мониторинг на площ, както и системи за допълнителна идентификация и проследимост на животните. Четвърто, след актуализация на анализите и методиките ще бъде изготвено предложение на УО за изменение на Стратегическия план в съответствие с изискванията на чл. 124 от Регламента за Стратегическите планове, ОСП, а промените ще бъдат обсъждани в рамките на заседанията на Комитета по наблюдение“, каза още Вътев.

В рамките на решението на Парламента днес се възлага на Възлага на МЗХ и на Управляващият орган на Стратегическия план да предоговорят съответните промени в Стратегическия план и да ги внесат за одобрение в ЕК. Промените трябва да бъдат изготвени въз основа на единодушно приетото от Комисията по земеделието, храните и горите на 48-то Народно събрание на 21 дек 2022 г решение за промяна на Стратегическия план.

 

Четете още:

Заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева: Приемът по процедурите на Плана за възстановяване и устойчивост стартират през юли, удължаваме срока за договориране

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА