До края на юли обсъждат правилата на новата мярка COVID-19

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

До края на юли ще продължи обсъждането на новата извънредна мярка за подпомагане на земеделските стопани във връзка с кризата с вируса COVID-19, чиито подробности и начин на отпускане са записани в Наредбата за прилагане на мярка 21 “Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани и Малки и средни предприятия, които са особено засегнати от кризата, предизвикана от COVID-19“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. Очаква се тя да бъде отворена за прием през август 2020 г.

Предвижда се да има три подмерки, които да са насочени към различните отрасли в селското стопанство и помощта за които да се изчислява по определени критерии. “Изключителна и временна подкрепа за земеделските стопани COVID 1” е за земеделски стопани, извършващи дейност в секторите „Растениевъдство” за култури по списък, “Животновъдство” (говеда, биволи, овце и кози) и/или “Пчеларство”. COVID 2 е за земеделски стопани с различни култури от първите и от сектор „Животновъдство“ за свине и птици, а COVID 3 е за микро, малки и средни предприятия, преработващи селскостопански продукти.

Допустими за подпомагане ще бъдат кандидатите по схемите за директни плащания през Кампания 2019 и Кампания 2020, както и пчеларите, одобрени за de minimis за 2019 г и бенефициери са с действащ договор/ангажимент или одобрено заявление по мерките от ПРСР 2014-2020 г., стопаните, които са одобрени по мерките за хуманно отношение към животните, преработватели, групи производители и др. Предприятията пък ще трябва да докажат спад в реализацията на продукцията в периода на кризата поне с 20%.

Няма да се подпомагат дейности в земеделски стопанства, отглеждащи свине и птици, в които има регистрирани огнища на заразни болести в периода до кандидатстване по мярката, съгласно данни предоставени от Българската агенция по безопасност на храните.

Помощта ще бъде отпускана еднократно, като на един стопанин тя няма да бъде повече от 7000 евро за дейност, а максималният допустим размер на финансовата помощ не може да надвишава левовата равностойност на 50 000 евро за един кандидат.

За кандидатите по подмярка COVID 1 ще се отпускат според площите и културите, като за плодовете до 1,5 ха ще се дават 750 лв, заа оранжерийните зеленчуци до 0,5 ха – 2700 лв, а зарзават на открито над 20 ха – 13500 лв. Собствениците на овце и кози ще получат 500 лв за животни до 49 броя, а ако стадата са над 1999 броя – 13500 лв еднократна помощ.

По подмярката COVID 2 финансовата помощ ще се предоставя за лице, заето в стопанството и ще е в размер на 30 лв за едно лице, отглеждащо селскостопански култури, 245 лв за заето лице в свиневъдството и 430 лв за заето лице в птицевъдството.

За подмярката COVID 3 финансовата помощ е в размер на 5% от стойността на декларираните приходи/доходи от реализация на преработени селскостопански продукти за 2019 или 270 лв. за едно заето лице.

Според изчисленията на земеделското министерство освен земеделските стопани, които са кандидати по мерки, от допълнителната подкрепа по мярката могат да се възползват и приблизително 800 предприятия, занимаващи се с преработка на земеделска продукция, както и признати групи и организации на производители.

Общият размер на бюджета на мярката е в размер на 46.2 млн. евро, представляващи до 2% спрямо общия бюджет на ПРСР 2014-2020 г.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА