До 80% усвояване на поразена от корояд дървесина до края на годината

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Над 160 000 куб. м изсъхнала иглолистна дървесина е инвентаризирана през последните две седмици, а добитата дървесина за същия период е малко под 100 000 куб.м. Това стана ясно по време на инспекция на ситуацията с нападнатите от корояд гори в района на Хасково от зам.-земеделския министър Атанас Добрев. Посещението е част от изнесено четвърто редовно заседание на Работната група, създадена от министър Порожанов за борба с корояда и други вредители в горските територии, съобщават от МЗХГ. В Хасковско, където климатът е сравнително по-мек, интензитетът на развитие на корояда е все още висок. Общо за района териториите, на които има изсъхнала дървесина, са близо една трета от всички инвентаризирани площи в Югоизточното предприятие. Над 70% от тях са договорени с дърводобивни фирми и над 40% е усвоено.
С приоритет е усвояването на увредената дървесина, заяви на заседанието Добрев. Важно е максимално бързо тя да бъде усвоена по съветите на специалистите, за да се предпазят здравите насаждения и да не проникне вредителят и в тях, посочи той. Увредените дървета са предимно от бял бор в пояса между 400 и 800 м надморска височина, където те не са в естествения си ареал. Затова от ключово значение е да се подберат най-подходящите фиданки от нашите разсадници, предимно от местни широколистни видове, както и да се произведат необходимото достатъчно голямо количество от тях, за да се подпомогне процесът на естествено възстановяване в освободените територии, каза зам.-министърът.

Средно 60% от възложените за добив количества са изпълнени,докладваха ръководителите на шестте държавни предприятия за хода на инвентаризирането и усвояването на дървесината. При запазване на темпа на работа би следвало до края на годината да се достигне усвояване на поразената дървесина в достъпните площи до 70-80%.

Няма много нови инвентаризирани територии, тъй като активността на вредителя е по-ниска в есeнно-зимния период, посочват от предприятията.
От Лесозащитна станция София информираха, че тече паралелно процес на взаимен обмен с други страни, засегнати от същия проблем. На тридневна международна среща, свикана от ФАО в Будапеща през миналата седмица, 26 държави са подкрепили идеята за създаване на обща мрежа. Тя ще улесни обмена на информация и ще обедини ресурсите на страните за справяне с инвазивни растителни, гъбни и животински видове с негативно въздействие по горските култури.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА