До 1500 кг от декар череши в Петричко, в Силистренско – 400

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Нанесените щети по насажденията качиха изкупната цена до 3 лв.

Прибирането на ранните сортове череши в цялата страна върви с пълна пара. За съжаление обаче много от стопаните, чиито градини се намират по поречия на реки и в ниски зони, където негативните климатични явления нанесоха големи щети, не могат да се похвалят със сериозни добиви. Исмаил Куртов, който обработва около 15 дка с черешови насаждения в с. Беласица, Петричко коментира пред Агрозона, че от късните сортове ще бъдат прибрани по-големи количества. „Минимумът на добивите от късните сортове череши ще е около 1000-1500 кг от дка“. Кампанията по прибирането на плодовете трае около 10-15 дни, но най-големият проблем в района е намирането на работна ръка, която да прибере реколтата. И въпреки че се дават по 0,50-0,70 лв. за килограм прибрана продукция, няма много желаещи. „Прибираме черешите с редовни наши работници, приятели, познати, семейство, иначе е много трудно да се намерят желаещи, тъй като и работата на полето не е лесна и има малко хора, които им се занимава със земеделие“, споделя Куртов.

Градушките убиха реколтата в Североизточна България

В Силистренско пък нямат проблеми с работната ръка, но засегнатите от негативните климатични явления площи са в много големи размери. Мирослав Черников, който стопанисва около 1000 дка черешови насаждения, коментира пред Агрозона, че само около 1/3 от продукцията ще бъде прибрана, тъй като на останалите дръвчета има нанесени щети от дъждовете и градушките.

Резултатите показват, че около 50-60% от добивите ще намалеят. „Ще бъдат прибрани около 400 кг от декар“, казва овощарят. Причина за това са нанесените щети на насажденията. „От 20 години това е най-лошата година. от 1000 дка насаждения тази година ще берем от около 200-300 дка.“, допълва той. „За съжаление обаче разходите за трайните насаждения не могат да бъдат спрени в момента, в който няма продукция“.

Навсякъде на Балканите липсват череши

В целия регион хората виждат проблем с черешите през тази година. „Няма никъде череши – България, Румъния, Сърбия, Гърция, реколтата навсякъде е много слаба тази година.“, казва Мирослав Черников. Вероятно и поради тази причина вносът засега не притеснява родните производители. Според Исмаил Куртов вносните череши се доставят на много по-високо цени от българската продукция и засега те не могат да окажат сериозно влияние на пазара.

У нас поради проблемите с градушките черешите през тази година се изкупуват на по-високи цени спрямо миналогодишните. В момента хубава череша се купува на 2,50-3 лв. от производителите в Петричко и около 3 лв. в Силистра. Това е и единственият начин хората да получат средства за покриване на разходите по пропадналите насаждения, тъй като от фонда за покриване на щети при природни бедствия се изисква 100% унищожена реколта, а при тук-там по някой плод няма как да се даде подобна оценка, жалват се стопаните.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА