Днес децата знаят как е вълнена шапка на английски език, но не знаят от къде идва вълната

Златко Златков
Златко Златков
6 Минути

Красимира Събева, преподавател в езиковата школа към Национален дворец на децата: Имаме идея да разработим един съвместен проект с института в Костинброд, по който групи деца да посещават на място животните

С празничен концерт на групи от Националния дворец на децата и с дефиле на домашните любимци, на което бяха представени различни породи кучета, хамстери, костенурки, морски свинчета и папагали отбелязаха Деня на детето от институцията към Министерството на образованието днес.

Институтът по животновъдни науки в Костинброд, част от структурата на Селскостопанска академия се включи като съорганизатор на празника с изложба на селскостопански животни. На нея бяха представени два вида зайци, които се оглеждат в научното звено – Калифорнийски и Бял Новозеландски. „От кокошките, които отглеждаме тук има представители на породите Бял плимутрок и Минибро, които са от линията ни за родители на бройлери“. Това поясни пред Агрозона, Евгени Петков от института в Костинброд. Той допълни още, че научното звено към ССА има 10 линии за кокошки – 2 от които са за носачки, 2 линии са за родители на бройлери и 6 линии са общоползвателни. На мини изложението пред Националния дворец на децата малчуганите можеха да се срещнат отблизо и с агнета, които се селектират в института в Костинброд. В научното звено освен овце, зайци и птици, които участваха в изложението се отглеждат, селектират и се съхранява генофонда и на свине, коне и месодайни породи говеда.

За това как е възникнала идеята за днешното мини селскостопанско изложение в София, Красимира Събева, преподавател в езиковата школа по английски език и водеща на публичните изяви към НДД каза пред Агрозона, че темата за животните и природата в курсовете по английски е широко застъпена, но й прави впечатление, че напоследък децата знаят, че вълнена шапка е wooly hat, но не знаят от къде идва вълната. „Инициативата ни, по случай днешния празник с института в Костинброд възникна съвсем спонтанно“, каза Красимира Събева, която от 1990 година досега работи в Двореца на децата. Днес за поредна година тя, заедно с колектива на институцията организира със сърце и със специалното си отношение към детското обучение празника с удовлетворението, че е зарадвала децата и освен забавление, малчуганите са получили ново знание.

„Свързахме се с доц. Мая Игнатова, директор на института по животновъдни науки в Костинброд и тя прие нашата инициатива и реагира много бързо“ каза Красимира Събева. „Договорихме всички подробности, но основната ни пречка беше многото съпътстваща документация и сертификатите, които трябваше да се издадат от Българската агенция по безопасност на храните и от Столична община.“ допълни преподавателката. Така за няколко дни със съдействието на тези институции успяват да организират днешното мини изложение на селскостопански животни.

„Аз самата имам отношение към животните, дете съм на агрономи от Търговище и всяка година правя така, че на празника по случай деня на детето да присъстват и животни. Това го правим с образователна и възпитателна цел, да се научат да бъдат по добри към животните, защото когато детето е добро към животното, то ще бъде добро и към човека“, обясни мотивите си Събева и поясни, че от няколко години насам канят децата с домашните си любимци и „по този начин правим една демонстрация за това как детето може да се научи да се грижи за домашния си любимец и да го обича.“

„Днешните деца не правят разлика между селскостопанските животни и тези, които се отглеждат като домашни любимци. Децата нямат почти никаква информация за селскостопанските животни и затова, че човекът от дълбока древност опитомява животните, каза Красимира Събева и отдава този факт на това, че „на днешно време вече много по-малко хора по селата имат възможност да отглеждат животни и ако градските деца нямат роднини, които да се занимават с животновъдство, те не знаят от къде идва млякото и си мислят, че идва в кофичките с кисело мляко или кутиите прясно мляко от магазина“, обобщи моментната ситуация Събева.

„Имаме идея да разработим един съвместен проект с института в Костинброд, по който групи деца да посещават на място животните или да организираме дни, посветени на отделни селскостопански животни пред Националния дворец на децата“, сподели пред Агрозона Красимира Събева. „Много важно е децата да получават компетентна информация от научните работници на института. Така ще се запознаят с животните и другата важна част е да се разработи детската анимация по време на посещението. Според мен това е правилния подход и това може да прерастне в национална инициатива заедно с институтите на Селскостопанската академия в цялата страна“, допълни проектната идея Красимира Събева.

Петър Лазов

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА