Вижте анализа на Никола Рахнев, създател на “Гората.бг”
„Социалните мрежи са препълнени с видеа на разстроен възрастен човек, който показва овцете си и се моли да бъдат спасени. Приканват се хора от цяла България да споделят, да отидат, да помогнат, за да не ги умъртвят. И днес хората са там – от близки и съседи до хора от други градове и села. Едни са обикновени хора, други – политици, опитващи се да яхнат пак вълната. Видеата са повече, историите също.“
Така Никола Рахнев, създател на “Гората.бг”, коментира в социалната мрежа наболелия проблем, който вълнува животновъдите във Велинград.
„От другата страна БАБХ и държавата са категорични, че три стада с общо 1760 животни са болни от чума по овцете. Направени са 40+50+20 проби, които са положителни. Обясняват също, че рисковете от налагане на ограничения на България за износ на месо, мляко и млечни продукти са огромни. Решението, според тях, е да се умъртвят болните и контактни животни и да се компенсират стопаните.
Обективно това е първи случай на чума по дребните преживни животни в България от 2018 година. Такива масови епидемии е имало последната година в Гърция и Румъния, като се смята, че е дошла оттам,“ обяснява Рахнев. И продължава:
„Малко наука. Чума по дребните преживни животни (Peste des Petits Ruminants, PPR) е силно заразно вирусно заболяване, което засяга овце и кози. Причинителят е вирус от рода Morbillivirus. ЗАБОЛЯВАНЕТО НЕ Е ОПАСНО ЗА ХОРАТА.
Заболяването има висока заболеваемост – 90-100% от контактните животни – и висока смъртност от 50-90%. По-младите животни са по-засегнати. Инкубационният период е 4-10 дни.
Симптомите не са строго специфични за това заболяване, но са остри и ясно видими – висока температура (41°C), диария, секрети, затруднено дишане, хрипове, кашлица, секрети от очи и нос, язви в устата и други.
Тестовете имат висока диагностична стойност. Направените от БАБХ имат 95% точност – PCR тест за вирус и ELISA серологичен тест за антитела. Тоест, при толкова тестове в други държави едва ли някой би се съмнявал.
Аз вярвам в науката, разбирам мъката на хората, но това е наука. Но има нещо странно. Защо животните нямат никакви видими симптоми?
Инкубационният период е 4-10 дни. Ако тестовете на БАБХ, които са положителни, са взети на 20.11.2024 г. и са минали 6 дни, би следвало епидемията да е в пик. При 90-100% заболеваемост трябва да има тежка симптоматика, която да е видима.
Отделно, БАБХ са били в грешка и преди. Това руши доверието на хората. Избиха едни стада преди години, а после се извиниха (или не се извиниха, но това не е важно), защото тогава вирус нямаше.
Проверката е по сигнал, което винаги поражда съмнение, още повече че върви една сюжетна линия, разказваща за интереси на други животновъди и използване на БАБХ като бухалка.
Откровено не бих повярвал, ако не бяхме в България и не ми се беше случвало. БАБХ има сериозни репутационни проблеми именно в такъв контекст, както и заради “златната локва”, екарисажите и многото журналистически разследвания.
Моето мнение – В друг случай бих апелирал за здрав разум от стопаните – да дадат на професионалистите да си свършат работата, да се спазят законите, да се опазят стотици хиляди други овце и кози, както и поминъкът на много обикновени българи. Рискът ЕС да ни забрани износ е 80%.
Но в този случай си мисля, че наистина може да има по-добро решение. Може би пълна и СТРОГА карантина и изолация на тези стада, може бързо да покаже истината.
При тази болест няма колебание, че до 5 дни ще има 100% неоспорими доказателства – при остра форма животните умират до 5-10 дни от заболяване, а при подостра до 2 седмици. Ако заразата е установена на 20-ти ноември, буквално до 2-3 дни трябва да има умрели животни.
Как – ами контролни лица – денонощно – за да се избегне рискът стопаните да прикриват. Минимум двама ветеринари на смени и двама полицаи. Ако се наложи, да се действа бързо. Но ако има грешка или манипулация на данни, да се опазят тези животни и животът на тези хора.
И още нещо – има ваксини за PPR, които струват 2-3 лв. и са 80-90% ефективни. Щом сме в риск между пламналите Румъния и Гърция, а при нас има съмнения, държавата и БАБХ трябва БЪРЗО да купят ваксини. Най-добрата защита е превенцията. А и най-евтината, ако не се краде.
Това е лично мнение на физическо лице – обикновен човек, който НЕ е експерт, но разбира болката на стопаните, които едвам свързват двата края със стадата си. В същото време разбира позицията на държавата и необходимостта да се действа, когато е доказано необходимо.
Човек, който вярва в науката, вероятностите, обстоятелствата, фактите и мисли кое би било най-доброто решение. Най-доброто за всички.
Дано няма болести – нито за овце, нито за други животни, нито за хората!
Припомняме, че Никола Рахнев е човек с мисия – да засади 5 милиона дървета до 2025 г. Рахнев има огромен опит в сферата на продажбите, управлението, консултантските услуги, бизнес развитие и други. През 2019 г. той бе избран за “Будител на годината”, а четири години по-късно слушателите на БНР напълно заслужено го избраха за “Будител на десетилетието”.
Снимка: Facebook