Диета срещу коронавирус. Как да се храним правилно, за да се предпазим от COVID-19

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
10 Минути

Правилното хранене може да намали риска от заразяване с коронавирус и да облекчи борбата с вируса

Коронавирусът дори не мисли да се оттегли. Втората вълна на пандемията е в разгара си. А новините за имунитета срещу коронавирус при оздравелите изобщо не са обнадеждаващи. И така, какво трябва да направите?

Както често се случва, в очакване на чудо хората забравят колко много съдбата им зависи от тях самите.

Междувременно лекарите посочват, че има доста прост и ефективен начин да укрепите значително тялото си и да устоите на всякакъв вид инфекция. Включително в случая на коронавирус на SARS-CoV-2.

Става въпрос за здравословно хранене.

Вместо да се надявате на чудо отвън, можете да започнете да работите сега, за да подобрите шансовете на тялото си да устои на коронавируса.

Разбира се, няма гаранция, че правилното хранене ще ви спаси от COVID-19. Но във време, когато хиляди нови пациенти се диагностицират всеки ден, всичко е справедливо.

По-долу ще разгледаме условната антикоронавирусна диета въз основа на препоръките на здравните специалисти от Световната здравна организация и други експертни мнения.

Основни принципи на диетата срещу коронавируса

 Правилният микс от здравословни съставки и много течности са в основата на всяка здравословна диета. Балансираната диета укрепва имунната система и намалява риска от хронични заболявания, както и от инфекции.

Какво е балансирана диета? Отговорът е много по-прост, отколкото може да изглежда. Вашата диета трябва да бъде доминирана от пресни и непреработени храни, които ще ви осигурят достатъчно витамини, минерали, фибри, протеини и антиоксиданти.

Трябва също да пиете достатъчно вода (има различни гледни точки, включително различни съотношения на вода към телесно тегло, но като цяло повечето диетолози са съгласни, че това е най-малко 1,5 литра на ден).

Трябва да се избягват захар и прекалено мазни и солени храни. В дългосрочен план тези неща виновни за развитието на затлъстяване, диабет, някои видове рак и др. А в краткосрочен план те водят до прекомерен стрес върху организма и отслабване на имунната система.

Как да осигурите диета, която да подобри шансовете ви за борба с COVID-19

 

1 Яжте много зеленчуци и плодове, сурови или с минимална термична обработкабио, ЕК, Agrozona.bg

Лекарите казват, че точно такава храна трябва да преобладава във вашата диета. Пресните зеленчуци и плодове трябва да бъдат във вашата диета всеки ден. Освен това, ако ги подложите на термична обработка, тя трябва да бъде минимална.

Когато са изложени на високи температури за дълго време, зеленчуците и плодовете губят много от своите хранителни свойства.

Опитайте се да избягвате консервирани плодове и зеленчуци и ако все пак ги купувате, изберете тези консерви, които не използват сол и захар, казват експертите на УНИЦЕФ в диетичните си препоръки по време на епидемията от коронавирус .

Един лесен начин да увеличите приема на плодове е да замените редовните си десерти (шоколад, сладкиши и т.н.) с тях. Що се отнася до зеленчуците, трябва да ги включвате във всяко хранене.

2 Ограничете консумацията на месокозевъдство, НОКА, Agrozona.bg

Според препоръките на лекарите на СЗО, не трябва да ядете повече от 150-200 г месо на ден. В този случай трябва да си позволявате червено месо не повече от 1-2 пъти седмично и 2-3 пъти можете да ядете повече диетично птиче месо.

Всъщност връзката между червеното месо и имунната система изглежда доста объркваща. От една страна, месото е богато на полезни хранителни вещества, които са ценни за имунната система. Например в този контекст може да се спомене цинка.

Според много изследвания обаче червеното месо може да играе съвсем различна роля. По този начин, според проучване на група американски учени, определени захарни молекули, които се намират в говеждото и свинското месо, могат да предизвикат агресивна реакция на имунната система и да активират възпалителни процеси в организма.

В дългосрочен план именно тези реакции могат да причинят рак, казват учените. Е, в краткосрочен план можем да говорим за „войнствени“ процеси, които са крайно нежелани в момент, когато имате нужда тялото да бъде в максимална бдителност.

3 Воден балансвода, криза, Agrozona.bg

През последните години диетолозите говорят много за пиенето на достатъчно вода всеки ден. Темата стана много популярна. Приложенията за смартфони, които проследяват количеството консумирана вода, са сред най-изтегляните.

Има много теории за това как да се изчисли „достатъчното“ количество вода. Няма значение коя ще изберете.

Основното нещо, което трябва да запомните, е, че не можете да разчитате само на чувството за жажда. Това се случва, когато сте паднали под оптималния воден баланс за дълго време и не бива да се допуска. Водата е от решаващо значение за функционирането на цялото тяло. Тя носи хранителни вещества и е важна за притока на кръв. Също така водата до голяма степен регулира телесната температура, функцията на ставите и елиминирането на вредните вещества от тялото. И според много изследвания е много важна за имунитета.

Според експерти на СЗО трябва да пиете поне 8-10 чаши вода на ден.

И не забравяйте, че най-добрият избор е обикновената питейна вода. Чаят и кафето също са течности, които можете(и трябва) да пиете. Най-добре е обаче да не ги разглеждате като заместител на обикновената питейна вода.

Газираните напитки (сода, сокове и др. ) по никакъв начин не са алтернатива на водата.

4 Намалете приема на мазни храни

анализ, България, Agrozona.bg

Говорим предимно за наситени мазнини, на които са богати мазните меса, маслото, сметаната, сиренето и т.н.

Невъзможно е да се изоставят напълно мазнините, те играят важна роля за организма, но е по-добре да се използват ненаситени мазнини.

Най-просто казано, най-добре е да ядете риба, ядки, авокадо, зехтин и царевично масло.

Също така си струва да изключите от диетата преработени месни продукти (колбаси, луканки и др.). Обикновено е с високо съдържание на наситени мазнини и високо съдържание на сол.

Транс-мазнините, които се произвеждат по индустриални методи, са особено опасни. Те могат да бъдат намерени в замразени храни, нездравословна храна, бисквитки, маргарин и др.

В краткосрочен план, ако говорим за борба с коронавируса, това също е важно. Излишните наситени мазнини и транс-мазнини пораждат черния дроб и панкреаса. Това може да отслаби имунната ви система и да се превърне във вашето слабо място, ако сте се заразили с коронавирус.

5 Ограничете солта и махнете захарта

Солта е важна за организма, така че нейното пълно отхвърляне е нежелателно. Но СЗО препоръчва да се консумира не повече от 5 g сол на ден за възрастен (това е около една чаена лъжичка).

Но ситуацията със захарта е различна. Пълното отказване от нея няма да ви навреди.

И си струва да помислим за това не само заради дългосрочната перспектива(избягване на диабет и рак, удължаване на живота), но и заради доста осезаемата задача да се изправим пред заплахата от коронавирус точно сега.

Според многобройни проучвания захарта има пряк ефект върху функционирането на имунната система.

Например, голямо проучване от калифорнийски лекари показа, че активността на реакциите на имунната система намалява веднага след консумация на значителни количества захар. И този ефект продължава няколко часа.

Ядейки порция сладка торта, вие всъщност „отваряте прозорец“, за да навлезе вирусът в тялото ви.

Можете да убиете с един удар два заека – намалете приема на сол и се откажете от захарта, като замените сладките „закуски“ с плодове. Яжте ябълка или мандарина вместо бисквитки, вафли, барове и т.н.

Опитайте се да избягвате консервирани сокове и сладки кисели млека или поне прочетете внимателно етикета.

6 Яжте у дома

Експертите на СЗО препоръчват да се храните у дома по време на коронавирусния период, като се избягват ресторанти, кафенета, барове и т.н.

Това ще намали броя на контактите с други хора и шансовете за хващане на COVID-19. Освен това, колкото и да се старае персоналът на заведенията, е изключително трудно да се осигури постоянно почистване на всички възможни повърхности в заведенията. По този начин няма гаранция, че няма да се заразите, дори ако ви се струва, че не сте били в близък контакт с никого.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА