Детокс-програма според нуждите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
10 Минути

Очистването на тялото е най-полезно да се прави след зимата

Днес има много детокс-програми. Гладуване, соков детокс, разтоварващи диети… Затова ще ви преведем през различните детокс-програми, които можете да използвате в домашни условия без негативни последствия за здравето.

Практически не остана човек, който да не е чувал за детокса. Тази модерна дума „detox” не означава нищо друго, освен очистване. В дадения случай – на организма.

Какво всъщност представлява това и какво се яде? Как да се не объркате в морето от информация и даа не навредите на себе си с многообещаващи програми за очистване на организма, които често струват много пари.

 

Къде е смисълът

Съвременното понятие детокс е основано на лечебното гладуване. Когато правите почивка в храненето, то се случват няколко неща:

  • Организмът има време и възможност да хвърли всички сили за възстановяването си, тъй като не трябва да губи енергия за преработване на храната, с която така старателно пълните организма си ден след ден.
  • При отказа от храна или при ограничаването й стомахът остава празен. Всичко съдържимо излиза, а ново не постъпва. Цялото „население” на стомаха също започва да гладува. При това бактериите, населяващи стомаха, за разлика от нас, не могат да живеят без храна 30 дни. Затова те загиват. Не всички, разбира се, но много от тях. Ако трябва да опростим всичко, то добрите бактерии се хранят с целулоза, а лошите – със захар и въглехидрати. Ако при щадящите видове детокс се храните с много зеленчуци, богати на целулоза, то добрите бактерии продълават да живеят.
  • При ограничаване на калорийния прием ссе изгарят мазнини. А мазнините, както е известно, задържат токсините в организма. Затова с намаляването на мастната тъкан се намалява и нивото на токсините.

 

Видове детокс-програми

Гладуване на вода – най-ефективното, но и най-сложното очистване. Максималният срок на гладуване е 21 дни. Този вид детокс се препоръчва след консултация с лекар.

Гладуване със зеленчукова отвара, към която са добавени противовъзпалителни подправки – куркума, магданоз, джинджифил, лимон. При това, за разлика от чистото гладуване, обемът на зеленчуковата отвара се регулира по количество – не повече от 150 мл три пъти на ден. Приема се неограничено вода и билков чай.

Соков детокс. Срещат се разновидности: с ограничаването по обем или не. Също така има варианти: само на плодови сокове, само на зеленчукови или на смес от тях. Най-добре е да комбинирате плодове и зеленчуци, за да осигурите не само храна за лошите бактерии.

Детокс със смутита. Принципът е същият като при детоксът на сокове. Само че при това осигурявате и целулоза от плодовете и зеленчуците. Смутитата се приготвят в блендер и се разреждат с обикновена или кокосова вода до нужната консистенция. Глвното е да избирате смутита с ниска калоричност. Можете да комбинирате и смутита със зеленчукови кремсупи. Добре е да добавяте и противовъзпалителни подправки.

Детокс с обработени зеленчуци. Това е много щадящо очистване. В този случай за няколко дни се храните само с приготвени зеленчуци. Никакви варива, хляб, картофи и царевица, ядки и бобови. Така не натоварвате храносмилателната система. Препоръчват се по 200-300 г три пъти на ден зеленчуци. Колкото по-разнообразно е менюто, толкова по-добре. Можете да подправяте със зехтин от най-високо качество.

Вегански детокс. Този детокс предвижда хранене в продължение на до 21 дни с растителна храна, но без ограничение в обема й.

 

Кои са най-добрите съставки

Червено цвекло

Цвеклото бива наричано още „чистач на организма”. Кореноплодите съдържат целулоза, витамини от група В, РР, витамин С, бетаин, минерални вещества (йод, магнезий, желязо, калий, калций и др.), органични киселини. Благодарение на наличието на целулоза, то подобрява работата на стомаха. Бетаинът заставя черния дроб да се избавя по-ефективно от токсините. Фолиевата киселина оказва подмладяващо действие, като способства за създаването на нови клетки. Друг важен за подмладяването елемент, съдържащ се в цвеклото, е кварцът, той е нужен за добро здраве на костите, артериите и кожата. Цвеклото е полезно за хора, които страдат от надебеляване и задържат течности в организма си. Този зеленчук очиства бъбреците и кръвта, стимулира мозъка, предотвратява преждевременно стареене.

Начин на употреба: във варен или задушен вид, в качеството на гарнитура към месни и рибни блюда, в салата, борш, във вид на отвара или сок.

Белокочанно зеле

Зелето съдържа голямо количество целулоза, която помага „да се свържат” тежките метали и токсините, а след това да ги изведат от стомаха. Освен това, зелето е богато на органични киселини, които подобряват храносмилането и нормализират микрофлората на стомаха. Но и това не е всичко. В зелето се съдържа много редкият витамин U. Той „обезврежда” опасните химически вещества, които участват в синтеза на витамините и способства очистването и заздравяването на раните.

Начин на употреба: зелето се употребява в пресен вид или кисело и мариновано, във варен и задушен вид, във вид на сок.

 

Чесън

В една скилидка чесън се съдържат повече от 400 полезни компонента. Те понижават нивото на „лошия” холестерол в кръвта и прочистват съдовете. Препаратите с чесън се назначават за профилактика и лечение на атеросклероза, при проблеми със стомаха и др. Широко известни са бактерицидните свойства на чесъна. С негова помощ можете да се борите с респираторни заболявания и стомашни инфекции. Чесънът се смята за растителен антисептик. Дъвченето в продължение на няколко минути на скилидка чесън убива всички бактерии, които се намират в устата и в дихателните пътища.

Начин на употреба: чесънът се консумира в пресен и сушен вид, добавя се като подправка към блюдата. Има също така и лечебни препарати на основата на чесън.

лук, ползи, Agrozona.bg

Кромид лук

Главната ценност на лука са фитонцидите, които се съдържат в етеричните масла. Тези вещества само за секунди са способни да убият много бактерии и болестотворни гъбички. Лукът съдържа цял комплекс от витамини, сяра, желязо, магнезий и калций. Благодарение на това, лукът подобрява храносмилането, очиства кръвта, активизира обмяната на веществата в организма, повишава апетита. Високото съдържание на калий прави лука полезен и за сърдечно-съдовата система.

Благодарение на стимулиращото въздействие на лука, той се използва при обща слабост и за повишаване на потенцията. Има сведения за профилактичното му значение при онкологичните заболявания.

Начин на употреба: в пресен вид, в салати, добавя се към различни блюда в качеството на подправка, външно – като спиртни настойки и козметични маски.

 

Ябълки

Ябълките са склад за полезни вещества. Те са богати на витамини и минерални вещества. Благодарение на пектина и целулозата те ефективно понижават холестерола в кръвта, възпрепятстват развитието на атеросклероза. Неразтворимите молекули на влакната се присединяват към вредния холестерол и извеждайки го от организма, намаляват по този начин риска от запушване на съдовете. Пектинът почиства и черния дроб. Ябълките нормализират работата на храносмилателната система, подобряват апетита, стимулират изработването на жлъчен сок и др.

Начин на употреба: употребяват се в свеж и печен вид, във вид на сок и пюре, във вид на отвара в компоти и в състава на освежаващи напитки.

авокадо, здраве, Agrozona.bg

Авокадо

Свойствата на този тропически плод засега са малко известни на широките слоеве от населението. Благодарение на полиненаситените мастни киселини, входящи в състава му, авокадото понижава риска от сърдечно-съдови заболявания, възпрепятства развитието на атеросклерозата. Калият способства за работатата на сърдечния мускул, повишава стресоустойчивостта на организма, понижава артериалното налягане при хипертония. Медта и желязото в плодовете авокадо го правят полезен при анемия. Авокадото съдържа забележително количество вещество, което блокира 40 различни канцерогени, разтоварвайки черния дроб. Плодовете са полезни и за храносмилателната система.

Начин на употреба: плодовете на авокадото се употребяват в пресен и сушен вид, във вид на масло.

 

Непознатата клюква

Клюквата не е много познат плод, но значението й за здравето е трудно да се оцени. Тя е близка роднина на червената боровинка. Напитките на основата на клюквата помагат човек да се пребори с болестотворните микроорганизми, много е полезна при вирусни и бактериални инфекции, както на горните дихателни пътища, така и на отделителната система. Плодовете на клюквата са богати на антиоксиданти, които неутралицират влиянието на свободните радикали, предотвратявайки по този начин преждевременното стареене на организма. Не по-маловажно е и това, че клюквата се „бори” с образуването и развитието на ракови клетки, а също и с появата на тромби в съдовете.

Начин на употреба: в пресен вид, във вид на сокове и сладка.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА