Десислава Танева: Винаги сме имали пряка комуникация с министър Димитров, “понякога малко затруднена”

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Винаги сме имали пряка комуникация с министър Димитров, “понякога малко затруднена”, това каза министър Десислава Танева по време на парламентарен контрол днес. “Искам да дам отговор на тези обвинения, съждения, които бяха представени от колегата министър на околната среда и водите  г-н Емил Димитров в началото на пленарно заседание. Първо, искам да кажа, че ние сме колеги, винаги сме имали пряка комуникация,понякога малко затруднена. Последният ми разговор с него е от понеделник, изключително съжалявам, че трябва да влезем в това ниво на комуникации и тези наши комуникации  да стават чак през пленарна зала. Когато за първи път разбрах, че той е проболедувал COVID, видях, че е наистина разстроен. Беше много афектиран в началото. В чисто човешки план, за заболяването и за грижите по възстановяването му”, коментира Десислава Танева.

Тя допълни, че е останала с впечатление, че с министър Димитров имат обща визия. „По повод на твърдението за непредставени схеми на напоителни системи на язовири, колежката от “Напоителни системи” ме уверяваше, че още преди 20 дни са предоставени“, посочи Танева, „Независимо от това, на следващия ден тя беше в министерството с всички папки и документация. Искам наистина много коректно всичко да бъде представено. Извън това, кметът на Бургас ми се обади преди 3-4 седмици с молба да му представим архивна проектна документация за друг язовир с тенденцията дали може да бъде ползван за питейна вода. Дойде негов строителен инженер, зам.-кмет в архивата на МЗХГ, всичко налично бе предоставено”.
Земеделският министър заяви, че за първи път чува за война между нейното министерство и МРРБ. “По принцип МЗХГ винаги има по-скоро различна визия с МОСВ, но не и с МРРБ. Нещо повече – има решение и доклад от оперативно заседание на Министерския съвет от 13 октомври, в което МЗХГ е подкрепило вариант за решение по отношение на водоснабдяването на Бургас, така че всичко, което е трябвало да бъде направено от нашата система в подкрепа на решение на тези въпроси, е направено”, подчерта Танева.

В началото на лятото Емил Димитров призоваваше през медиите във връзка със засушаването, земеделските производители сами да си търсят собствени водоизточници за напояване, каза Танева. “След много комуникации с браншовите организации се постигна съгласие да бъдат инициирани промени. След като те бяха предложени, ние направихме обща експертна среща в МОСВ заедно с двете ведомства в тази сфера. Не бяха приети всички изменения. Всичко, което поискаха да отстраним, беше отстранено, с изключение на обема, който може да ползват по облекчен режим регистрирани земеделски стопани извън урбанизирани територии. Внесените промени от народни представители са произведени след няколкомесечни комуникации с неправителствените организации в сектора и след срещата в МОСВ. Тези промени бяха гласувани в народното събрание”, обясни земеделският министър.
По подмярка 4.3 от ПРСР ще бъдат рехабилитирани и пуснати в действие основни канали на стойност 50 млн. евро и ще се увеличи достъпът до площи, които могат да бъдат напоявани и до земеделски стопанства, които могат да бъдат включени в тази система, каза Танева.
Във връзка с изготвянето на Националния план за възстановяване МЗХГ, с подкрепа на браншовите организации, предложи на Министерския съвет цялостна рехабилитация на държавната “Напоителни системи” във вида, в който е функционирала най-добре, посочи тя.

Тези изменения касаят само възможностите за онези земеделски стопани, които нямат техническа възможност за достъп до системата на Напоителни системи. Има един максимален обем, по който може да се използва този уведомителен режим. Но ако това е проблем за общия режим с цел неговото облекчаване, за който смятам, че няма да има различия в сектора, сме въвели административно облекчение, включително използване на електронни регистри и документи, които са публично достояние. Всичко това се прави с цел административно облекчаване.

Всички отправени обвинения са абсолютно безпочвени и това е продукт на няколкомесечни обсъждания и от тази среща отпаднаха много предложения, отбеляза още министър Танева.

“Трябва да говорим с много конкретни факти. Аз съм говорила повече в чисто човешки план и дума не може да става за някакви заплахи – това са просто нереални неща. Да, в тежко време сме, всеки преминава през изпитания, чувства може би недостатъчна грижа за себе си, но все пак трябва да осъзнаваме отговорността на позициите, които заемаме и трябва да говорим и работим по начин, който води до резултат и подобрява средата за обществото”, каза още земеделският министър.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама