Дават до 800 хил. евро за инвестиции във винарни, с предимство са тези със собствено грозде

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Разширява се обхватът на дейностите, които са включени по мярка „Инвестиции в предприятия“ по Националната лозаро-винарска програма 2019 -2023 г., предвижда една от промените в Наредба 6 за предоставяне на финансовата помощ по Програмата. Заради разширяването на дейностите се увеличава и максимумът от средства, които могат да получат винопроизводителите от 600 хил. на 800 хил. евро, а максималният размер на всички разходи по проекти, подадени от един кандидат за целия период на Националната програма от 1 500 000 на  2 000 000 евро.

Предвидено е и включването на дейности по строително-монтажни работи за изграждане, надстрояване, пристрояване и/или реконструкция на сграда, предназначена за: производство на вино (от обработка на гроздето до бутилиране и етикетиране на виното в изба), контрол на качеството на виното – анализиращи лаборатории, съхранение на виното, предлагане на виното и подобряване на инфраструктурата в предприятието, като създаването на изцяло нови предприятия не е обект на подпомагане по мярката. По този начин обхватът на мярка „Инвестиции в предприятия“ ще се разшири и ще се осигури допълнителна възможност за винопроизводителите да повишат своята конкурентоспособност от гледна точка на производството и предлагането на пазара на вино, като подобрят или разширят своята производствена база, коментират от земеделското министерство.

Задължение на кандидатстващите ще е да предоставят при кандидатстване всички проекти по изграждането на обектите, както и разрешенията за строеж и становище от главния архитект. При отчитане на приключили дейности кандидатите ще трябва да предоставят и разрешение за ползване.

Винопроизводителите ще трябва да доказват броя на служителите си и годишните обороти с предоставяне на Годишен финансов отчет, гласи още една от промените в Наредба 6. Новите компании пък ще доказват само броя на служителите.

По мярка „Инвестиции в предприятия“ са направени и някои корекции в критериите за приоритет и тяхната тежест. Намалена е тежестта на критерий „Проекти, насочени към подобряване на енергийната ефективност на предприятието“ от 20 на 10 точки, а тежестта на критерия „Предприятия, преработващи над 30% собствена суровина“ е увеличена от 15 на 20 точки. Тези промени водят до намаляване на общия брой точки от 80 на 75.

Променен е и критерият „Над 70% от произвежданите вина в предприятието са със ЗГУ и ЗНП„, като е предвидена алтернатива произвежданите вина да бъдат ЗГУ и/или ЗНП.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА