Държавите членки на ЕС спорят за обвързаното подпомагане през 2014 г.

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Няколко държави членки искат увеличение на техните обвързани директни плащания през следващата година, за да се гарантира плавен преход до 2015 г., когато ще влязат в сила по-високите ставки по новата ОСП. Редица правителства изразиха категоричното си несъгласие с предложението, по време на разговори, свързани с позицията на Съвета, относно предложените преходни мерки за директните плащания и развитието на селските райони през 2014 г. Държавите членки на ЕС трябва да изкажат своите позиции по отношение на плановете на Европейската Комисия в понеделник (14 октомври) и след това ще трябва да се споразумеят за правилата с членовете на ЕП. Парламентарната комисия по земеделие прие своята позиция миналата седмица.

Много нови клаузи, отнасящи се за директните плащания, ще бъдат отложени за януари2015 г. Ето защо правилата са необходими за безпроблемното продължаване на схемите за развитие на селските райони по време на прехода между двата бюджетни периода на ЕС, 2007-2013 и 2014-2020. Обсъждайки прехода през 2014 г., по време на специално заседание на Комитета по земеделие през тази седмица, редица правителства призоваха за повече гъвкавост, за да се подготвят за 2015 г., когато новите реформите ще влязат в сила.

Франция, Австрия, Испания, Ирландия, Естония, Люксембург и Гърция бяха сред тези държави, които призовават за повече свобода на действията. Това поражда още едно противоречие, свързано с обвързаните плащания. Освен това България, Финландия, Италия, Кипър, Гърция и Словения спорят за увеличението на допустимия размер през 2014 г.

В момента държавите членки могат да получат обвързани помощи за памук, овче и говеждо месо. Според “Член 68” от регламента за директните плащания те също могат да подпомагат икономически уязвими ферми в някои райони, както и групи от производители по екологични съображения. Тъй като тези мерки за подкрепа не са недвусмислено отделени от производството, могат да съставят само до 3,5% от общите средства за всяка страна по Първи стълб.

И все пак в рамките на споразумението за реформата на ОСП държавите членки ще могат значително да увеличат обвързаното/специфично подпомагане след 2015 г. Страните, които в момента харчат по-малко от 5% от средствата по Първи стълб за обвързани плащания, ще могат да увеличат този процент до 8, а тези, които сега харчат по-малко от 10%, ще бъдат в състояние да достигнат ниво от 13%.

За да преодолеят разликата между сегашната 3,5% ставка и новите нива през 2015 г., България, Финландия, Италия, Кипър, Гърция и Словения искат по-високи размери през следващата година, но срещат решителната съпротива на Великобритания, Швеция, Дания и Холандия. Тези страни се противопоставиха на увеличаването на средствата за обвързано подпомагане  по време на преговорите за реформата на ОСП.

Преходните правила трябва да бъдат съгласувани и одобрени съвместно от Съвета и Парламента до края на годината, заедно със законодателните текстове за реформата на ОСП 2014-2020. Има вероятност тройните преговори за прехода през 2014 г. да влязат в ход още през следващата седмица.

Източник: Agra Europe

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА