Цената на рапицата гони 700 евро през тази година

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Цената на рапицата през 2021-ва година непрекъснато се покачва на фона на ниското световно производство и нарастващото търсене. След като котировките на европейските фондови борсив за средата на декември  надхвърлиха нивото от 600 евро, сега може да бъде преминат и прагът от 650 евро на тон. Все повече анализатори смятат, че е възможно да се достигне цена от 700 евро на тон и като отчетем последното развитие на пазара на рапица тази оценка не изглежда преувеличена.

В канадските пристанища голям рапица се товарят на 775 долара на тон, което е еквивалент на 670 евро за тон, на украинския пазар износителите поискаха 725 долара за тон, австралийската рапица същото стигна 665 долара за тон. И в трите държави цените са се повишили с 30- 40 долара на тон само през последната седмица.

На MATIF рапицата достигна нов исторически рекорд

Рапицата на MATIF поскъпна в понеделник с пет евро достигайки 649 на евро на тон за декемврийски доставки. Това е най-високата цена постигана някога за рапица в Европейския съюз, като само през последните две седмици бе отбелязан скок от над 50 евро. 

В Германия рапицата продавана на пристанището в Хамбург беше 651 евро на 4 октомври, в Манхайм офертите са били по същото време 653 евро на тон, а на канала Миттеланд тази маслодайна култура върви по 650 евро на тон. 

Във Франция на пристанището в Руан цената на рапицата вчера беше 648 евро на тон.

Малката реколта на Канада обърна световния пазар на рапица с главата надолу

Увеличението на цената на рапицата от една страна се дължи на много ниската реколта тази година в Канада, към този фактор се добавя рязкото покачване на цените на растителните масла, суровото масло и енергията. 

Анализаторите съобщават че преработката на рапица за маслодайни растения също става много печеливша поради много високите цени покачването на търсенето на цената търсенето също си стимулира положително. 

Много анализатори обаче очакват отглеждането на рапица от реколта 2022-ра година да нарасне значително поради по-благоприятното време и рекорди цени във всеки случай ситуацията с доставките в Канада и Европа ще остане изключително напрегната в обозримо бъдеще. Канадските петролни заводи съобщиха, че преработката на рапица е паднала със 170 000 тона до 662 1000 тона в сравнение с 830 100 тона през август 2020 година.

Въпреки високите печалби, които носи рапицата, тя не е любима култура на родните земеделци. Засушаването през август е голям бич за стопаните в Добруджа, поради липсата на влага и дъжд и затова фермерите от региона се отказват. Общият ресурс от рапично семе с който страната разполага за реколта 2021/2022 г. към 1 октомври по предварителна информация е в размер на 411 859 тона, от които производство 376 364 тона, внос 29 195 тона и преходен остатък от реколта 2020/2021 г. 6 300 тона.
Общото потребление към същата дата е в размер на 115 909 тона, от които за вътрешно потребление 36 150 тона и напуснали страната количества 79 759 тона.
Запасите към началото на месеца по оперативна информация се оценяват на 295 950 тона.

Средната цена на рапицата остана на ниво от 980 лв./тон, става ясно от анализ на аграрното министерство. Средната цена за септември е 980 лв/тон, като за септември 2020 г. е била на ниво от 721,50 лв./тон.

 

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА