Чистите води и добрите закони водят рибарския сектор към успех

Васил Русев
Васил Русев
4 Минути

Проблемът с намаляването на световни запаси от риба е реален и голям. Европейският съюз и Европейската комисия се опитват да водят обща рибарска политика, която е с цел стабилизиране на ресурси и подобряване на запаса, особено на фона на повишеното търсене и потребление на риба на Стария континент. Това съобщи за Агрозона д-р Йордан Господинов, председател на Консултативния съвет за Черно море и изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти “БГ ФИШ”.

Ловим 34 вида риба в морето

От него научихме и че замърсяването на водата също е основен фактор за намаляването на световните запаси на риба. За разлика от тази тенденция обаче, уловът в Черно море значително се увеличава през последните години. Това не се дължи само на по-добрите риболовни техники, както и на увеличение на флота, а основно на по-големия запас от риба и на уловът на различни видове. Така например преди 30 години сме ловили едва 3 вида риба в морето, а сега вече имаме 34 вида, като наблюденията показват, че те могат да нараснат.

Водите на Черно море са чисти

“Много добър пример за това, че нашите крайбрежни води са значително чисти е фактът, че множеството мидени ферми, които се изградиха в последните години, произвеждат големи количества продукция, която основно е за износ към високо развитите страни. А знаем, че там контролът на качеството е завишен, а мидата като естествен филтратор на водата, би задържала всяко замърсяване в себе си”, обясни специалистът.

“Повечето видове в Черно море увеличават популацията си – така е с паламуда, сафрида, лефера и калкана. Белите и черни миди също.

Повечето от този ресурс е от т.нар. преходни риби – те мигрират в нашите води, стоят 1-2 месеца, намират достатъчно храна и добра среда. По цялото ни Черноморие се изградиха пречиствателни станции, а реките, които бълваха химически замърсители от заводите, вече не го правят. Така подобряването на тази среда за рибата, подобрява и уловът, а той респективно живота и дейността на рибарите”, коментира д-р Господинов.

Бъдещето е в аквакултурите

“Рибата се търси все повече като храна, а България не прави изключение. Така все повече ще има нужда от изкуствено отглеждане на риба. Нашата страна е облагодетелствана, защото има много води. У нас има около 3200 водни обекта и почти във всички се развъжда риба. Независимо дали става дума за топловодни, студеноводни или морски, ние развъждаме много риба, но ресурсите ни и тенденциите са за още по-голямо количество и видове. И тук отново ще подчертаем важността на водата – тя е от най-голямо значение в този сектор. Водата в България е изключителна държавна собственост, което не е лошо, но самото и ползване е недостатъчно добре уредено. Нормативните актове за различните ползватели са изключително объркващи и непрецизирани, което създава големи трудности. Издават се изключително много актове от МОСВ и басейновите дирекции по отношение на вземането и ползването на водата. Има и изключително доста видове такси за отглеждането на риба в различните басейни – язовири, речни рибарници и др. Тук е добре законодателят да прецизира правилата, за да може секторът да се развива и да дава висока добавена стойност, какъвто потенциал безспорно има”, обясни ситуацията д-р Йордан Господинов.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА