Европейската комисия ни хвали: Имате стабилен икономически растеж

Васил Русев
Васил Русев
3 Минути

Насърчаване на инвестициите, провеждане на отговорни фискални политики и изпълнението на добре планирани реформи са основните препоръки в годишната оценка на Европейската комисия за икономическото и социалното положение в България и останалите държави членки. Препоръките са включени в Зимния пакет на европейския семестър.

Зимният пакет е част от годишния цикъл за координиране на икономическите политики на равнището на Европейския съюз.

В доклада за България е посочено, че икономическият растеж в страната остава стабилен, а пазарът на труда продължава да функционира добре. Реалният брутен вътрешен продукт е нараснал с около 3,2% през 2018 г. и се очаква да се увеличи с 3,6% през 2019 г. и 2020 г. Коефициентът на безработица – 5,2% за четвъртото тримесечие на 2018 г., е под своето равнище отпреди началото на кризата през 2008 г.

Въпреки своите относително добри икономически резултати България настига твърде бавно останалата част от ЕС и е налице макроикономически дисбаланс. Необходими са инвестиции в уменията, социалното сближаване, инфраструктурата и научните изследвания и иновации с цел подкрепа на конкурентоспособността, производителността и процеса на догонване спрямо останалата част на ЕС.

Реформата на небанковия надзор продължава. Последващите мерки във връзка с прегледа на застрахователните и пенсионните фондове са в процес на изпълнение. Банковият сектор като цяло е укрепен, но е налице известна уязвимост.

Задлъжнялостта на частния сектор намалява, но все още е висока. Образователната ни система се модернизира на всички равнища, но са налице значителни предизвикателства. Системата за социална закрила е недостатъчна за справяне с глобални социални проблеми. Много българи все още са изправени пред значителни пречки при достъпа до здравно обслужване.

Реформата на публичната администрация е бавна и не води до достатъчни подобрения, а бизнес средата остава слаба. Голямо предизвикателство пред страната ни е и борбата с корупцията, а държавните предприятия страдат от слабо корпоративно управление.

През април всяка страна от общността трябва да представи своята национална програми за реформи. Тя трябва да съдържа подробно описание на приоритетите за реформи и програми за стабилност. Специално България трябва да изготви и програма за конвергенция, в която да включи многогодишните си бюджетни стратегии.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА