Божидар Митов: Големите изисквания към фермерите едва ли ще бъдат покрити от малките субсидии

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
7 Минути

След трудната и суха 2020 г., предизвикателствата и проблемите, с които зърнопроизводителите се сблъскаха, отминава и стопанската 2021 г., която бе далеч по-благосклонна към фермерите от гледна точка на климат, но пред тях се откриха нови предизвикателства и трудности, с които ще трябва да се справят през идните години. Едно от тях са изискванията по Зелената сделка, които изглеждат все по-трудноизпълними и непосилни за фермерите. Достатъчни ли са субсидиите за земеделските производители, как се справят с инфлацията и повишението на цените на зърното, горивата и торовете, разказа Божидар Митов, един от най-големите земеделски производители в България пред Земеделеца ТВ.

„Не сме против Зелената сделка, но трябват разумни решения“

Борислав Митов

„Не случайно толкова се забавиха със Зелената сделка ,защото има отпор и то не само от  България. Мисля,  че точно тъй както искат толкова бързо да станат нещата, те са трудно изпълними. Във времето може би ще премислят малко кое е работещо и кое не. Има изисквания, които моята логика не може да приеме. Например, какво зелено изискване е това да оставим угар. Това на практика пречи на почвата, изпарението на влага е много по-голямо и така добивите от площ съответно намаляват. Има и разумни предложения, но просто трябва разумно да се осмисли кои са нещата, които са наистина ще свършат работа, защото климатът реално се променя и трябва да направим нещо, но мисля че е прекалено много това, което искат от нас за толкова кратко време“, споделя Митов.

Даваме повече, отколкото получаваме

„Някои хора си мислят, че парите идват при нас да си купуваме джипове. Това не е така, разходите ни са много по-големи от парите, които получаваме. Сега цената на пшеницата е около 50 ст., ако отиде още малко по-нагоре, което аз очаквам заради повишаващата се цена на амониевата селитра субсидиите ще станат безпредметни. Просто сумата, която ти дават фактически и това, което трябва да изпълняваме не са не са адекватни. Както казах аз вече не се замислям да участвам по програми към ДФЗ. Нищо чудно, да не казвам големи приказки, но и след големите изисквания по зелената сделка, една голяма част от средствата които ние трябва да отделим, за да я спазваме, едва ли ще покрият субсидиите“, коментира още той.

„Аз вече спрях да мисля за участие по различни програми към ДФЗ, защото ми се струва вече, че се получи прекалено сложно и с много бюрокрация. Ще дадем път на младите. В това отношение поне не мога да се оплача. Имам три деца и тримата се включиха в бизнеса и поеха какъвто обем от работа могат“, допълва Божидар Митов.

Милена Митова ръководи работата на свиневъдния комплекс, който е част от фамилното стопанство.

Ситуацията в свиневъдния сектор също е сложна

„Преди малко повече от година в нашето стопанство успяхме да прескочим кризата сполучливо, позакрепихме се финансово, но сега нещата са изключително зле, защото се работи на загуба и няма изгледи в близките пет-шест месеца да има подобрение. Вече над 20 години цената на свинското месо не е мръднала, а дори отива и надолу. Сега цената му е около 2 лв на килограм живо тегло без ДДС. При тези високи цени на пшеницата, на зърното като цяло, няма как да се преодолее проблемът. Между 50 и  70% са минимум разходите за фуражи. Свиневъдите трудно биха устояли на ситуацията, единствено с помощта на кредити, прехвърляне на финанси от друго място, за да може донякъде да се забави и задържи процеса по разпродаване“, коментира още известният земеделец.

„Тази година зърнопроизводителите не можем да се оплачем. Всички протече благополучно. Дори ще успеем да си покрием и миналогодишните загуби от сушата, но проблемите мисля, че ще се появят догодина, особено с всички неясноти около Зелената сделка. Нещата, които четем по нея все още не са категорични, но има много неясноти, да не кажа дори абсурдни неща, които ще трябва да изпълняваме“, споделя още той.

Безпрецедентни цени на амониева селитра

Ивиана Митова

„Никога амониевата селитра не е била толкова скъпа. Имам една едно простичко сравнение – колкото цената на зърното и амониевата селитра е равна толкова сме по-добре. Но при 30% разлика вече ние ще бъдем на ръба на оцеляването. Може да съкратим някои други торове, но амониевата селитра съкратим ли я определено това ще се отрази много в добива. При всички положения догодина нещата няма да бъдат розови, отделно все пак работим на открито и съществуват всякакви рискове“, коментира Митов.

За България няма как да има недостиг на зърно 

„Не трябва да плашим хората, защото имаме толкова много зърно, над 6 милиона тона. Никога не е произвеждано в България такова количество, като уточнявам, че това е само пшеница. Успехите на зърнопроизводството са неоспорими“, заявява зърнопроизводителят.

Рентите през тази година се повишават

„Това е нещо, което също много хора чакат с нетърпение, особено по-възрастните, които реално са големите собственици на земя. За тях това е един допълнителен доход, който им спомага да си посрещнат зимата, да заделят средства за отопление и за други нужди“, заключва той.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА