Богата реколта от рози в Розовата долина

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Производители искат субсидии от 100 лв/дка

“Тази година добивите на маслодайната българска роза са много по-добри от миналата и при нас всичко си е както трябва”, коментира за БТА Милена Радева, председател на земеделската кооперация в Сопот, предава dnevnik.bg. Милена Радева допълва обаче, че в някои карловски села се оплаквали, че заради ниските температури през нощта розовият цвят не разцъфвал нацяло.

Ако дъждовете продължат и нощните температури се задържат ниски, в селата в полите на Стара планина има опасност от гниене на пъпките. При нас в с. Климент обаче е по-топло, защото сме в подножието на Средна гора и е завет, разказва Мано Манов, производител на рози в Карловския регион. Рано е да се каже какъв ще е средният добив от декар, но очакваме да е над 500 килограма, допълни той.

Реколтата е много по-добра благодарение на топлата зима и дъждовната пролет, но за съжаление изкупната цена е много по-ниска – миналата година средно беше 3 лева, припомни Манов. В село Климент почти всяко семейство отглежда маслодайни рози върху нови масиви, създадени преди 4-5 години. По време на кампанията хората в селото предават общо над 300 килограма цвят.

Спад в цените на маслодайната българска роза

Само за 24 часа цената на розата падна драстично от 2.90 лв/кг до 2.20 лв/кг. “На пазара има монопол”, смята Мано Манов. “Със 70 ст. падна изкупната цена на маслодайната роза и при нас”, обясни Милена Радева. “Цените умишлено се свалят надолу”, твърди и Методи Стефанов, който има розоварна в с. Манолово, община Павел баня. По думите му 4-5 фирми, които имат нереализирани количества розово масло от миналата година, нарочно натискат пазара надолу и предлагат по-ниска изкупна цена на производителите. “Убеждават хората да им платят веднага за розовия цвят, но на по-ниска цена, лъжат ги, че другите розоварни предлагат повече, но няма да им се издължат”, обясни Стефанов. “Сринали са цените навсякъде и борбата е да купуват евтино”, допълва бизнесменът.

Веселин Ганчев, който има розоварна в Пловдив, признава, че изкупните цени са поне с 20 стотинки по-ниски от миналогодишните. С допълнителното им сваляне, според него, ставките ще се регулират в нормални граници. Иначе, ако фирмите продължават да купуват на тези високи цени, няма да им е рентабилно, смята Ганчев. По думите му рандеманите не са добри – за производството на 1 кг розово масло трябват около 3500 кг розов цвят. Така себестойността става 3500 кг по 2.80 лв. – 9800 лева само за цвят, или 5025 евро, изчислява Ганчев.

В същото време клиентите на розоварните – фирми от САЩ, Япония, Германия и Франция, по думите му, не са склонни да плащат миналогодишните цени за розово масло от 6500-7000 евро за килограм. Те настоявали нивата да паднат поне с 500-1000 евро надолу. “Изправени сме пред опасността, ако произведем скъпо струваща продукция, да си я държим за нас или да продаваме на нулева печалба”, смята Ганчев. Производителите на розово масло трябва да се съобразяват и с конкурентите си от Турция. “Тамошните розоварни се очаква да предложат масло под 6000 евро за килограм”, казва Веселин Ганчев.

Производителите на маслодайната роза не получават субсидии, искат 100 лв/дка

Докато преработвателите пресмятат цените на розовото масло, производителите у нас отново припомнят, че не получават субсидии за етерично-маслената култура. “Задължително трябва да бъде субсидирано производството и хората да знаят за какво работят и в какво влагат средствата си. Нормалната субсидия е 100 лв. на декар. Така производителите на маслодайни рози ще бъдат подпомогнати за препарати, работна ръка, окопаване”, разказва Мано Манов. “Субсидия трябва да има, защото в момента ни плащат като за пасище – по схемата за единно плащане на площ, и нито стотинка повече”, допълва Милена Радева, която отбелязва, че отдавна е загубила вяра, че обещаваните субсидии ще се случат някой ден.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА