Страната ни регистрира голямо увеличение в производството на рапица – близо 50%, отбелязва Николай Вълканов, управител на фондация „Интели Агро” пред „Фокус“. По думите му причина за това е лошата реколта през 2013 г. Вълканов посочва, че във всеки случай слънчогледът и рапицата са едни от по-печелившите полски култури, с които са се занимавали българските производители през изминалата година.
Аграрният икономист отбелязва още, че оризопроизводството бележи ръст във физическия обем. Има и значително повишение в цената с над 20% през 2014 г. и това поставя оризопроизводителите в отбора на печелившите през изминалата стопанска година. По думите му, зеленчукопроизводството продължава да запада – стойността на произведената продукция и физическият обем отбелязват понижение. В резултат на това делът на секторната произведена селскостопанска продукция намалява до 3,4%, което е особено притеснително, ако се направи сравнение с 2007 година – първата от членството на България в Европейския съюз. „За този 7-8-годишен период делът на зеленчукопроизводството в общата продукция намалява близо 5 пъти”, обобщава Вълканов като уточнява, че през 2007 година е бил 15,5%.
По думите му въпреки трудното начало на лятото – много дъждове и градушки и руското ембарго, сравнително добри резултати бележи производството на плодове. Неблагоприятните фактори обаче в известна степен са повлияли на реализацията на някои късни плодове, част от които са изнасяни за Русия. При някои от тях е внесена много евтина продукция, която не е била реализирана на руския пазар, коментира Николай Вълканов.