Безработни в Ню Йорк отглеждат зеленчуци в градски градини

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

По време на кризата с коронавируса хиляди хора в Ню Йорк останаха без работа. Градската администрация реагира и бързо създаде програмата за увеличаване на броя на градските зеленчукови градини. Така безработните, които искат, имат възможност да се включат в производството на храна в градски условия.

В Ню Йорк сега се наблюдава бум на обществени градини, като броят им вече е 553. Те са създадени като част от програмата Green Thumb.

Много хора в мегаполиса започнаха също да отглеждат плодове и зеленчуци в домовете си. След репортажите за паническото опразване на рафтовете в магазините хората решиха да опитат да отгледат сами част от храната си. В момента градското земеделие и по-разпространено от всякога.

Градското земеделие може да бъде жизненоважно за прехраната на хората в градовете в глобален мащаб, изчисляват учени. Потенциалът на тази ниша е в производството на 180 млн. тона храни годишно или около 10% от глобалната продукция.

Глобален лидер в градското земеделие е Сингапур, която внася 90% от храната, която се консумира на местния пазар. Градското земеделие и вертикалните ферми там са особено популярни. Целта на градската администрация е, 30% от необходимата на гражданите храна, включително червеното месо и рибата, да се произвеждат на местна почва до 2030 г.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА