Без мотика и лейка: Най-добрите съвети за хитри градинари

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Юли е най-трудоемкият месец за любителите на градината: нужно е да почиствате тревата, да поливате, да събирате реколтата. Как да успеете с всичко? С какво можете да облекчите живота си?

  • За да не делите. През юли узряват много плодове по дърветата и за да не ги накълват птиците, има няколко ефективни метода, с които можете да ги прогоните. Те се основават на страховете на пернатите – шум и ярка светлина. Можете да вържете по клоните на дърветата ленти фолио или пликове. Когато има слънце отблясъците ще гонят птиците, а при вятър – шумът им. Вариант е и използването на ленти от стари аудиокасети или пък дискове. В магазините пък се предлага мрежа, която може също да опази реколтата ви.
  • За да не плевите. Много специалисти препоръчват в дъждовното време да не почиствате тревата около овощните дървета. Тогава плодовете няма да са много воднисти. За да премахнете бурените, използвайте ножица, не копайте, така или иначе няма да унищожите подземните части на плевелите и те отново ще се появят. Освен това при плевене с мотичка само раздробявате корените им, от които се появяват нови и нови растения. Ако все пак искате да се лишите напълно от бурените, използвайте натурален хербицид – оцет. За опръскване на тези растения се използва 40% разтвор, като най-добър ефект дава в съчетание със солта. На 1 литър вода е достатъчно да добавите 5 с.л. оцет и 2 с.л. сол, можете да сложите и 1 с.л. течен сапун.

Мулчирането също е начин да се лишите от плевелите, като при това ще придадете на градината си красив вид.

  • За да не поливате. Много важно е да се научите, че е по-важно да полеете обилно, отколкото да намокряте почвата често, защото така осигурявате вода само на повърхностно разположените плевели, но не и на културите, които имат по-дълбоки корени. Можете да разберете дали полезните видове се нуждаят от вода, ако забодете пръст в пръстта на дълбочина 5-7 см. Ако растенията са влаголюбиви, трябва да им осигурявате вода на 3-4 дни, ако са по-сухоустойчиви, можете да поливате и на 5-7 дни. При зеленчуците е добре да ограничите напояването няколко дни преди брането на реколтата.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА