10 правила за сладки дини

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Сладките дини са мечтата на всеки градинар. Но за да се насладите на вкусната реколта, ще трябва да работите усилено върху културата. Дините са капризни според много стопани, но всъщност трябва да знаете тайните за отглеждането им. Ето кои са правилата на правилното отглеждане на дини.
1. Сортовете – ключът към успеха. Един от важните моменти в стремежа за отглеждане на сладки дини е подборът на сорта. Отдавна е отбелязано, че най-сладките плодове растат в от късни сортове и хибриди, затова направете избор именно между тях. те събират и последните лъчи на слънцето.
2. Метод на отглеждане. Не всяко място е подходящо за дини. Ето защо, преди да засадите това зрънце във вашата градина, проучете въпроса как да отглеждате тази невероятна култура във вашия район. Ако обаче говорим за дините като цяло, те се нуждаят от слънце, топлина и правилно поливане. Ето защо, когато решавате местоположението на диненото гнездо, отдайте предпочитание на най-слънчевите зони, защитени от силен вятър и застояла влага.
3. Разсад или директно в земята? Най-добре е да отглеждате диня чрез директно засяване на семена в земята. Това се дължи на факта, че културата не понася увреждане на корените и реагира на пресаждането със слаба реколта.
4. Площ за хранене. При дините, както и при пъпешите, кореновата система заема доста голяма площ около растението – с радиус около 4–5 м. В същото време тя се намира главно в горния почвен слой – около 20–30 см. В тази връзка, засаждайки култура в земята, е важно да запомните не само, че тя трябва да е рохкава, но също така, че е необходимо да се остави достатъчно разстояние между растенията и да се премахнат плевелите навреме.
5. Покритие. Засяването на семена и засаждането на разсад от дини в земята се извършва не по-рано от когато почвата се затопли до + 15 ° C и заплахата от повратните студове е преминала. Но дори и след това, понякога могат да се появят по-ниски нощни температури. В този случай се препоръчва да се монтират арки над дините и да се покрият с фолио. Динята не обича падащите температури под +16 ° С и се чувства добре само в диапазона от + 25-30 ° С.
6. Поливане. Дините са от растенията, които изискват внимателно поливане. Поливайте с топла вода, докато растенията укрепнат. След това осигурявайте напояване само при нужда, когато почвата е просъхнала, тъй като прекомерната влага може да се отрази на качествата на плодовете. Освен това излишната влага значително забавя процеса на узряване на плодовете.
Продължителната суша обаче също не е добра за тази култура.
7. Формиране на растенията. Някои сортове дини могат да дадат много плодове, други по-малко, но във всеки случай растенията трябва да бъдат прищипани. Най-лесният начин е да оставите два или три плода върху плета, прищипвайки на 5-6 листа.
8. Подхранване. Отглеждайки дини, не забравяйте, че тези растения идват от райони с бедни почви. Поради особеностите на кореновата система, те са в състояние да си намерят достатъчно хранене без допълнително торене, особено ако през есента сте напълнили градината с оборски тор.
9. Навременното прибиране на плодовете. За да сладки дини, трябва да сте ги откъснали навреме. Натрупването на сладост в динените плодове започва от 30-40 дни от развитието на плода. А когато дръжката започне да засъхва, това означава, че динята е готова. При почукване динята звънти.
10. Срок на съхранение. Натрупването на захари в плодовете не спира, но при правилните условия на съхранение продължава 1-2 месеца при летните сортове и 3-4 месеца при зимните. И едва тогава има рязко намаляване на захарозата, което придава основната сладост на този плод. Оптималните условия на съхранение на дините са в рамките на температура от 2-3 ° С и влажност на въздуха на ниво 70%.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА