България ще си сътрудничи със Световната банка за увеличаване на въздействието от европейските фондове у нас

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

България ще си сътрудничи със Световната банка за увеличаване на въздействието от европейските фондове у нас. Това стана ясно, след като днес заместник министър-председателят по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и вицепрезидентът на Световната банка за Европа и Централна Азия Сирил Мюлер подписаха Меморандум за разбирателство, партньорство и подкрепа при усвояване на Европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014-2020 г., предават от пресцентъра на Министерски съвет.

В изпълнение на Меморандума ще бъдат сключвани двустранни споразумения за техническа помощ от всички управляващи органи и бенефициенти по оперативните програми, финансирани чрез ОП „Добро управление“. Консултантският принос на Световната банка ще е в приоритетните сфери за инвестиции със средства от ЕС, сред които околна среда, транспорт, енергетика, развитие на селските райони, горски сектор, рибарство, финансови инструменти, публична администрация и др.

„За България Световната банка не е просто консултант, а стратегически партньор – не само за техническа или отраслова експертиза, каквато България вече има натрупана, а за дългосрочно планиране на реформите във всички критични сектори,“ заяви вицепремиерът Дончев при подписването. “Сътрудничеството ни ще подпомогне и реализирането на предварителните условия за европейското финансиране, така че да осигури солидна основа за изпълнение на новите оперативни програми“.

“Световната банка подкрепя България в изпълнението на европейските приоритети на страната“, заяви Сирил Мюлер при подписването на Меморандума. „В бъдеще, ние вярваме, че в рамките на подготвяната нова рамка за партньорство България ще се възползва максимално от членството си в Групата на Световната банка при изпълнение на Оперативните програми на ЕС както от страна на правителството, така и от страна на частния сектор. Екипът на Световната банка е твърдо решен да продължи да предоставя данни и анализи, базирани на доказателства, в изпълнение на правителствените приоритети през новия програмен период 2015-2020.”

Посещението на Сирил Мюлер е първата визита в страната след поемането му на поста вицепрезидент за Европа и Централна Азия на 1 юли тази година, а България е първата държава от неговата европейска обиколка.

Меморандумът влиза в сила в деня на подписването му и е в сила до 31.12.2023 г., когато изтича срокът за разплащане по европейските фондове за текущия програмен период.

Одобрението на Меморандум за разбирателство със Световната банка е следствие от успешното и устойчиво сътрудничество между Правителството на България и международните финансови институции при изпълнението на проекти, финансирани със средствата от Кохезионната политика на Европейския съюз по време на първия за страната програмен период 2007-2013 г. Това е вторият меморандум между България и Световната банка за сътрудничество в областта на европейските фондове. Първото споразумение беше сключено през януари 2012 г., като в рамките му бяха подписани шест договора за предоставяне на аналитично-консултантски услуги в областта на иновациите, водите, пътищата, земеделието и здравеопазването.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА