България се нуждае от кадри за изграждане на екологична инфраструктура

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Представителите на държавните институции, бизнесът и научните среди трябва да направим инженерните специалности атрактивни за младите хора – чрез програми за стажове, целеви стипендии и осигуряване на професионална реализация. Това заяви зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова на осмата национална конференция „Оперативна програма „Околна среда“ и “Програма за развитие на селските райони“, която се проведе днес в София.

Форумът е организиран от Българската асоциация по водите и Камарата на строителите в България.

„Когато говорим за изпълнение на национални и местни политики, за изграждане на модерна екологична инфраструктура, за подобряване на качеството на живот на гражданите, отново ще подчертая нуждата от партньорство – между институциите на национално и местно ниво, научната общност, представителите на бизнеса и гражданите. Затова моят призив е да разрешим сериозно предизвикателство – подготовката на кадри в строителния и ВиК сектора“, заяви Николова.

Тя допълни, че е факт слабият интерес на младите хора към тези изключително трудни и отговорни инженерни специалности, а мерките, които предприемат учебните заведения, държавните институции или бизнесът, са фрагментирани, некоординирани и засега неефективни.

Основен финансов инструмент за инвестиции в стратегическа екологична инфраструктура е Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС), по която в сектор „Води“ е предвиден и най-големият финансов ресурс – 2,3 млрд. лв. В периода 2014-2020 г. програмата финансира ВиК проекти чрез прилагане на подхода: една обособена ВиК територия – един оператор – един проект. През 2016 г. чрез финансиране по ОПОС МРРБ започна подготовката на 14 регионални прединвестиционни проучвания. Дейностите по разработване на документите за 6 от обособените територии приключиха, включително със становище на експертите на инициативата JASPERS на ЕК, а за останалите 8 – предстои одобрение на финалните доклади. Управляващият орган на ОПОС публикува покана за представяне на проекти за строителство към 14-те ВиК оператора с краен срок за кандидатстване 23 април 2019 г. Бенефициенти са 14-те консолидирани ВиК оператора – Бургас, Варна, Видин, Враца, Добрич, Кърджали, Перник, Пловдив, Русе, Силистра, Сливен, Стара Загора, Шумен и Ямбол.

„Чрез успешното изпълнение на инфраструктурните проекти за периода 2014-2020 г. по ОПОС ще се подобри качеството на живот на над 3,5 милиона български граждани“, подчерта зам.-министър Николова. Към момента са обявени процедури за 99% от общия бюджет на програмата. Сключените договори за безвъзмездна финансова помощ са вече 99 на обща стойност над 1,37 млрд. лв., или близо 40% от ресурса на ОПОС. През 2018 г. се отчита двоен ръст на разплащанията в сравнение с 2017 г. „Управляващият орган продължава стриктно да следи и да не допуска забавяне при възстановяването на извършените от бенефициентите разходи“, каза и директорът на ОПОС Валерия Калчева.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА