България иска мерки срещу веществата, които рушат озоновия слой

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

По време на 30-та среща на страните по Монреалския протокол за веществата, които нарушават озоновия слой (5-9 ноември 2018 г.) в град Кито, Еквадор, българската делегация представи информация за засилен натиск от нелегалната търговия с флуоровъглеводороди (HFC) от държавите, които не са ратифицирали Изменението от Кигали на протокола. Беше посочено, че в резултат на доброто взаимодействие между МОСВ и Агенция „Митници“ от началото на годината в България са задържани над 7 тона HFC.

Зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова призова ЕК да предприеме действия за подпомагане на държавите кандидат-членки в прилагането на европейски стандарти и добри практики за контрол на търговията с HFC, както и да подпомогне бързата ратификация на Изменението от Кигали. „Необходима е засилена координация и съвместна дейност за борба с нелегалната търговия“, подчерта зам.-министър Николова.

На форума беше изтъкнат значителният принос на Монреалския протокол за ефективното намаляване на употребата и производството на озоноразрушаващите вещества (с 98% спрямо 1987 г.) като важен фактор за намаляване на негативните ефекти върху околната среда и човешкото здраве.

Сред основните теми на срещата бяха още предстоящото от 01 януари 2019 г. влизане в сила на Изменението от Кигали и подпомагане на развиващите се държави за предприемане на ранни действия с цел намаляване употребата на HFC. Участниците обсъдиха и прилагането на иновативни енергийноефективни решения за преход към хладилни агенти с нисък или нулев потенциал на глобално затопляне. Форумът постави темата за иницииране на съвместни действия на страните за преустановяване случаите на нелегално производство и употреба на контролираните вещества.

Монреалският протокол се счита за един от най-успешните модели на международни споразумения за опазване на околната среда. Прилагането му има положително въздействие върху здравето на хората, премахването на бедността, изменението на климата и защитата на хранителната верига. На 01.05.2018 г. България ратифицира последното изменение на протокола (Изменението от Кигали), с което потвърди своя ангажимент (поет с европейското законодателство от 2014 г. – Регламент (ЕС) 517/2014 за флуорсъдържащи парникови газове) да намали употребата на флуоровъглеводороди (HFC) и по този начин да допринесе значително за защитата на климата.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА