Асоциацията на земеделските производители в България настоява за увеличаване на национално съфинансиране за инвестиционните мерки в новата ПРСР от заложените в момента по проект 18% на 35%, гласи съобщение до пресата на асоциацията. Според нея само така в период на криза българското земеделие ще може да реализира добавена стойност и да инвестира в материални активи. Редуцираният с 20% спрямо предходния период бюджет на програмата ще се отрази негативно на инвестициите в земеделието. Към момента държавата е заложила минимален размер на държавно подпомагане по различните мерки.
„Освен редуцирания бюджет, изискванията на Брюксел за компексаторните мерки допълнително намаляват средствата в новата ПРСР, които могат да бъдат използвани за инвестиции. Близо 30% от бюджета на програмата са заложени за агроекология и климат.“, коментира председателят на АЗПБ Венцислав Върбанов.
Асоциацията на земеделските производители в България е изготвила официално становище относно искането за максимално национално съфинансиране по инвестиционните мерки от новата ПРСР. Становището ще бъде изпратено до Министерството на земеделието и храните и до Министерството на финансите. От Асоциацията напомнят, че максимално възможният процент на националното финансово участие на държавата, което ЕС приема, е 80%. Повечето от европейските страни членки залагат по-голям от минималния процент държавно участие, а Испания дори е заложила максимума – 80%.
Венцислав Върбанов коментира, че щом държавата обявява земеделието за приоритетен сектор, тя трябва да отпусне повече средства, за да може той да се развива.