Австрийският земеделски министър: Зелената сделка ще свие производството на зърно и маслодайни култури

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Комисията на ЕС трябва да приеме сериозно съмнителните резултати от своята оценка на въздействието, препоръчва Елизабет Кьостингер

Миналата седмица изследователският център на Европейската комисия публикува на своя уебсайт оценка на въздействието на Зелената сделка за земеделието в Европа. “Резултатите от анализа са обезпокоителни. Например производството на зърно и маслодайни семена в ЕС ще намалее значително. Това ще направи зърното по -скъпо, но фермерите няма да почувстват нищо от това, тъй като производствените разходи ще се увеличат. Като в резултат на това доходът в този сектор ще падне рязко. В същото време поради спада в европейското производство се очаква по-голям внос, така вредните за климата емисии ще бъдат прехвърлени в други страни от ЕС “, казва земеделският министър на Австрия Елизабет Кьостингер . Зелената сделка представлява заплаха за европейското земеделие, казва тя и призовава Европейската комисия да вземе сериозно резултатите от собствения си изследователски център и съответно да смекчи или компенсира ефектите, съобщава aiz.info. Анализът е извършен от Съвместния изследователски център (JRC). Използвайки моделни сценарии, авторите изследват ефектите от прилагането на стратегията за биологичното разнообразие и „От ферма до трапезата“ в рамките на Зелената сделка, като се вземат предвид целите на ЕС в областта на климата и във връзка с новата обща селскостопанска политика на ЕС.животновъди, крави, Agrozona.bg

Производството в ЕС ще спадне рязко, ще се увеличи вносът, вреден за климата

Авторите на изследването стигат до извода, че прилагането на целите на Зелената сделка в новата Обща селскостопанска политика ще доведе до по -високи екологични резултати в Европа. Според оценката на въздействието емисиите на парникови газове в селското стопанство могат да бъдат намалени с почти 30%, а емисиите на амоняк с повече от 35%.

Това обаче би донесло и множество негативни последици. При симулацията се оценява спад на производството в Европа от 15% за зърнени и маслодайни семена. Това количество приблизително съответства на производството на зърно в Германия. За говеждо и свинско месо производството ще намалее с 15%, а за млякото с 10%. Това от своя страна би повлияло на развитието на цените и доходите, зърното ще бъде с около 8% по-скъпо, млякото с 2%, говеждото месо с 25% и свинското месо с цели 43%. В резултат на това доходите в зърнения сектор например щяха да паднат значително (с около 26%), тъй като производствените разходи нарастват съществено.

Поради спада в европейското производство се очаква по -голям внос на храни от други страни от ЕС, така вредните за климата емисии биха били възложени на трети страни. Като се вземе предвид настоящата рамка на селскостопанската политика, Зелената сделка ще замени почти 70% от емисиите, намалени в ЕС, с увеличени емисии в трети страни.

Малкото селско стопанство няма да отслаби още повече със Зелената сделка

“Този анализ потвърждава притесненията, които сме изразявали няколко пъти относно прилагането на Зелената сделка. Комисията на ЕС е призована да вземе сериозно резултатите от собствената си оценка на въздействието “, подчертава Кьостингер.

Тя посочва, че Австрия със своя дребномащабен селскостопански модел е пример за подражание в цяла Европа и че земеделието вече има ключов принос за опазването на климата. Според Федералната агенция по околна среда, местното земеделие е намалило емисиите на парникови газове с 14,3% между 1990 и 2019 г. Основните причини за спада са предимно различните мерки в рамките на агроекологичната програма (ÖPUL), които, наред с други неща, доведоха до рязко намаляване на количествата на внасяните минерални торове.

“Това спестяващо ресурси, дребно селско стопанство не трябва да бъде наказвано от Зелената сделка. Доходите на фермерите са в застой и търговците на дребно вече не са готови да поемат допълнителните разходи за устойчива храна. Нужно е справедливо обезщетение за допълнителната работа, която земеделските производители ще положат”, обяснява Кьостингер.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА