В страната на Моцарт скъсяват пътя на храната от фермата до трапезата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Един от приоритетите, които еврокомисар Войчеховски обяви през новия програмен период на Общата селскостопанска политика е насърчаването на по-широката употреба от страна на фермерите и организациите на производителите на системата за географски обозначения. Важна цел е да се скъси пътят на храната от фермата на трапезата, като са избегне максимално вносът от далечни страни.

Австрия изглежда вече е взела присърце идеята и тамошното земеделско министерство вече разработва инициативи, като приканва към участие всички заинтересовани страни. За да подкрепи производството на регионални храни, министърът на земеделието Елизабет Кьостингер предлага създаването на пакт между фермери, преработвателни компании, търговци на дребно и потребители. Целта на инициативата е да се обърне повече внимание на стойността на регионалните храни за всички заинтересовани страни. В допълнение към пакта са планирани целенасочени маркетингови кампании.

Това стана ясно по време на виртуална пресконференция, в която взеха участие председателят на австрийската земеделска камара Йозеф Мосбругер и председателят на Съюза на земеделските производители Георг Щрасер. Намерението на земеделското министерство е да се развият нови пазари за продажби на регионално произведено телешко месо, тъй като понастоящем почти 60% от стоката се внася. „Ще създадем места за угояване в Австрия, като така се надяваме значително да се повиши предлагането на регионални доставки“, посочи земеделският министър. В други области, като плодове и зеленчуци, също се търси повишаване на степента на самодостатъчност. От потребителите зависи дали ще използват тези продукти.

Мисъл за утрешния ден

Регионалният произход на храните в австрийските магазини може да се познае както по трите европейски етикета за географски обозначения, така и по още три национални знака. Регионалното производство на фермерски продукти ще бъде силно застъпено в националния стратегически план на Общата селскостопанска политика (ОСП), подчерта министърът. „С производството на регионални продукти ние мислим за утрешния ден“, посочи Мосбругер. Регионалните качествени селскостопански продукти и свързаните с тях допълнителни услуги, включително работните места, трябва да бъдат поставени на фокус като цяло, подчерта председателят на Камарата. Той също така повтори призива си за задължително етикетиране на произхода на месото, млякото и яйцата.

През 2018 г. към Министерство на земеделието беше създаден отделен омбудсман, който да решава директно предизвикателствата пред заинтересованите страни. “Надяваме се, че омбудсманът ще заработи като първа точка за контакт, както беше обявено през 2021 г.”, каза Вил. Земеделските храни произведени в региона са пресни, сезонни и консумацията щади околната среда чрез по-кратки транспортни маршрути. Това е основното послание на националната програма „Австрия яде регионално“ на земеделското министерство. В инициативата се включиха армията и полицията, които в бъдеще ще разчитат още повече на доставките на регионални продукти, като те ще получават предимство при обществени поръчки.

Добавената стойност остава в региона

Във връзка с инициативата дневните надбавки за хранене в казармите и офисите на армията бяха увеличени от 4 на 5 евро. Така се очаква да се повиши качеството и устойчивостта на използваната храна. Във въоръжените сили има почти 90 заведения за обществено хранене, които обслужват войници и държавни служители. Полицията също е голям клиент на производителите и търговците на храни. През 2019 г. за над 50 000 служители на полицията са произведени около 2600 кг картофи, 850 кг лук, 150 кг мед и 9 000 кг месо и колбаси. „Нашите фермери произвеждат най-качествената храна в съответствие с най-високите стандарти. Като консумираме повече регионални продукти, ние укрепваме нашите семейни ферми и добавената стойност остава в региона”, заяви министър Кьостингер.

В съответствие с политиката на ЕС, целта на правителствената програма е да се увеличи до 100% делът на регионалните продукти при обществените поръчки. Така ще се подкрепя производството и консумацията на сезонни продукти, ще се допринесе за постигането на целите по Парижкото споразумение за климата, по което страна е Съюзът. В допълнение могат да се популяризират стандартите за хуманно отношение към животните и да се внедрят цифрови интерфейси. Разходите за храна по обществени поръчки е 1,35 милиона евро на ден и над 330 милиона евро годишно.

Статията е публикувана в 110-и брой на списание “А ZONA”.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА