Анализ: Възстановяване на пазара на мляко в ЕС сe очаква през втората половина на 2016 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Известно възстановяване на пазара на мляко в ЕС може да има едва през втората половина на 2016 г. Това се казва в анализ на InteliAgro.

Според експертите проблемът от една страна е в нарасналото производство, което значително надхвърли търсенето и разбалансира пазара. Производството в топ 5 износителите на мляко в света – ЕС, Нова Зеландия, САЩ, Австралия и Аржентина, растеше средногодишно с 2%  или 5 млн. тона мляко, през периода 2010-2015 г. В по-голямата част от това време нарасналите обеми се абсорбираха от растящия китайски пазар, който в края на 2014 г. рязко намали вноса. Като добавим към това затварянето на руския пазар, разликата между предлагане и търсене изведнъж стана 8 млн. тона млечен еквивалент.

Прогнозата на експертите е за нарастващо производство на мляко в ЕС и през 2016 г., но темповете ще бъдат по-бавни в сравнение с настоящата година. По оценки на Rabobank производството ще надхвърли това от 2015 г. с 0,2%. В САЩ се очаква ръст от 0,5% на годишна база, а в Австралия от 2,4%.

При сегашните цени се очаква свиване на производството в Нова Зеландия и Аржентина с по 9%.

Прогнозираният ръст на глобалната икономика в порядъка на 2-3% през 2016 г. също се очаква да раздвижи търсенето на мляко и млечни продукти в развиващите се страни.

Вече се наблюдава леко активизиране на китайския внос. Голямата неизвестна е колко запаси са натрупани в страната и съответно кога ще бъдат изчерпани, коментират анализаторите.

Усилените покупки в периода 2013-15 са довели до увеличаване на запасите в Китай, но с колко точно – това никой не може да каже. Според Американския департамент по земеделие (USDA) запасите от сухо мляко в страната се равняват към края на пазарната 2015 г. на 89 хил. тона, което представлява четиригодишно дъно. На тази база USDA дава прогноза, че Китай ще увеличи вноса на пълномаслено сухо мляко до 400 хил. тона през 2016 г., което е с 14% повече отколкото през настоящата година, но все още значително под 600-те хил. тона, внасяни през 2013 и 2014 г. На друго мнение обаче са анализаторите от Macquarie Group, които оценяват запасите от сухо мляко в страната на 300 хил. тона. Изчистването на тези количества стои в основата на възстановяването на глобалните цени на млякото.

Прогнозите обаче са те да се стопяват бавно. Причината е, че се очаква производството на сухо мляко в Китай да расте, движено от рекордното производство на сурово мляко и стагниращото търсене.

Всичко това не дава много поводи за оптимизъм на производителите за цените на млякото. И през 2016 г. ще се запази високата конкуренция както на световните пазари, така и в ЕС. Ирландия, Дания, Холандия и Германия продължават да увеличават производството си, разчитайки на високопродуктивни животни и ниски маржове.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА