Анализ: Руските санкции не будят особена тревога

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Забраната на вноса на селскостопанска продукция и храни в Русия от страни, които са въвели икономически санкции спрямо нея, няма да засегне в значителна степен българската икономика. От публикувания списък със забранени стоки, както и от анализ на външнотърговските данни, може да се каже, че отделни браншове и фирми ще изнесат тежестта на санкциите. И то ако приемем, че няма начин да ги заобиколят. Като цяло обаче няма големи основания за тревога.

В действителност Русия не е първостепенна дестинация за българския износ. Износът за Москва представлява 2,6% (1,1 млрд. лв.) от общия износ на страната ни през 2013 г., като тежестта му не се изменя значително през последните пет години. Според стандартната международна външнотърговска класификация (SITC) на сегмента „Храни и живи животни” се падат 59 млн. лв. от тази сума – 5,5% от износа на България за Русия и 1,2% от общия ни износ  на храни и живи животни. В структурата на тази сравнително незначителна сума все пак има няколко сектора, чиято експозиция е по-значителна.

Най-засегната ще бъде консервната промишленост и по-специално производителите на туршии и компоти, при които близо 14% (14,4 млн. лв.) от износа е насочен към Русия.

На второ място идва износът на риба и морски храни, при който около 9% (4,2 млн. лв.) е насочен към Русия от две години насам. Става въпрос основно за производството на лаврак.

На трето място са пресните плодове. Голяма част от българските череши (75%), праскови (35%) и меки плодове (ягоди, малини, къпини – 47%) се изнасят на руския пазар на обща стойност малко над 10 млн. лв. При една част сезонът вече е приключил, при други е още в разгара си.

По отношение на замразените и охладени меса от различни животни, България би могла да се притесни от санкциите точно толкова, колкото и Румъния – няма как да се забрани нещо, което го няма. Износът на месо за Русия в стойностно изражение е, меко казано, символичен и се изчислява в десетки хиляди левове. Единствено през 2012 г. достига „зашеметяващите” шест милиона лева, което изглежда се е случило благодарение на голяма пратка магарешко месо.

Подобна е и ситуацията с месните произведения и колбасите.

Въпреки че в последните пет години време износът на млечни продукти за Русия расте в стойностно изражение, той все още е под 2 млн. лева и представлява едва 0,6% от общия износ на млечни произведения.

Като цяло ограниченията върху търговията с Русия не будят сериозни притеснения, освен за някои отделни производства и компании. Остава да стои въпросът и доколко руската държава е склонна да пресича възможностите за заобикаляне на тези ограничения, тъй като вратички съществуват, а големият губещ ще бъде руският потребител. И сега част от партидите с плодове, които напускат страната ни в посока Русия, минават през буферни държави, където се слагат други етикети и стоката влиза в Москва със сменен произход.

Николай Вълканов

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА