АМБ: Лобито на имитиращите продукти върна вредните вещества в сирената

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Млекопреработвателният бранш настоява да бъдат уеднаквени критериите за качество на млечните продукти, които се предлагат на пазара. Така, според браншовиците, може да се преодолее кризата, в която се намира секторът и от която може да се излезе чрез засилване на износа.

В отворено писмо на Асоциацията на млекопреработвателите в България браншовиците подчертават, че ситуацията в сектор „Мляко“ е „тежка, тъжна и мрачна“. Продукцията от млечни продукти стои на склад, цените на суровините за производство на сурово мляко растат, няма реализация, млекопреработвателният бранш затъва и повлича със себе си млекопроизводителите към дъното. Повече от 15 млекопреработвателни предприятия са „на тезгяха“ и са обявени за продажба. Банките също продават такива предприятия.

От сектора очакват реакция и подкрепа от държавата, и предупреждават за опасност от загуба на работани места вследствие на масовите фалити, които се задават за млекопреработвателния бранш.

Браншовиците посочват, че в тежки за страната ни моменти именно износът на млечни продукти е спомагал за излизане от кризи. Само че в бранша сега са навлезли нови технологии за производство на бяло саламурено сирене, в които при производството му е разрешено да се прибавят различни реагенти и субстанти, за да зрее по-бързо, да бъде намалявана цената, да се търси бърза печалба.

„Натискът на търговските вериги  и на търговци на млечни продукти с ниски цени доведе до ситуация непрекъснато да се променя нормативната база за производството на млечни продукти. През тези години бе разрешено влагането на растителни мазнини и всички други, доказано вече, вредни съставки. Не се търсеше качество, търсеше се печалба и то колкото може по-голяма и бърза. Критериите в бранша бяха променени и те не отговарят на изискванията на купувача във вътрешния и външния пазари“, отбелязват от АМБ.

От асоциацията  привеждат данни от Агростатистиката на МЗХГ за първите девет месеца на 2020 г.: 556 748 е добитото сурово мляко у нас, 59 540 т. произведените сирена , 10 391 – произведените имитиращи продукти. Oт нaчaлoтo нa 2019 г. дo aвгycт мeceцa, в cтpaнaтa ca пpoизвeдeни 8338 т. имитиpaщи пpoдyĸти, кoeтo представлява yвeличeниe с 5.5% cпpямo cъщия пepиoд нa 2018 г., ĸoгaтo ca били пpoизвeдeни 7 904 т.

„През този период АМБ, за да запази традицията в производството на български млечни продукти, предложи на държавата и бе въведен БДС. Въпреки това натиксът е огромен, за да се произвеждат онези сирена с високо водно съдържание,  в които се влага трансглутаминаза и др. реагенти. Ще дадем пример дори с последната атака от страна на производителите на имитиращи продукти. Те атакуваха във ВАС Наредбата за специфичните изисквания на млечните продукти от 2018 г. и 5 членен състав на ВАС отмени членове от наредбата, като разреши имитиращите продукти в търговските обекти да се предлагат неопаковани. Отново и отново се променя нормативната уредба и битката за надмощие е голяма, в МЗХГ, заради новия Закон за храните се обсъжда промяна на Наредбата за специфичните изисквания на млечните продукти.

Ако не бъде сложен ред, ако няма уеднаквяване на критериите за качество на произвежданите млечни продукти, то потребителите ще бъдат потърпевши, животновъдите няма да има къде да реализират своето сурово мляко, износът още повече, особено в тази ситуация на пандемия, ще намалява, категорични са от АМБ: „Може да се окаже, че ако сектор „Мляко“ не бъде регулиран с разумни и полезни критерии за качество, то нашите млечни продукти ще останат една легенда“.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА