Агроикономистите от УНСС стават и фермери, и министри!

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Университетът за национално и световно стопанство предлага обучение в областта на земеделието чрез програмите на катедра „Икономика на природните ресурси“. Студентите в бакалавърска степен имат възможност да избират между Аграрен бизнес, Екоикономика и Икономика на околната среда с преподаване на английски език. Магистърските програми са Агробизнес и управление на територията и Екоикономика и бизнес. Университетът предлага и докторантска програма – Икономика и управление, като тя е както в областта на земеделието, така и в областта на околната среда каза за „Агрозона“ доц. д-р Димитър Терзиев, заместник-ръководител на катедрата и директор на Научно-изслеводателски център за агробизнес и природоползване. Всички програми са акредитирани от Национална агенция по оценяване и акредитация с най-висока оценка и за максимален срок. Изградени са съобразно изискванията на International Standard Classification of Education (UNESCO), на European Qualifications Framework (Европейското пространство за висше образование) и на Националната квалификационна рамка. Актуализират се постоянно в съответствие със световните тенденции, уточни още преподавателят.

Докторантите търсят агро насоченост

Доц. Терзиев посочва, че мотивите на младите хора за избор на област на университетско образование са динамични като през последните двадесетина години е имало различни периоди на засилен интерес към двете области – аграрна и екологична. В момента е приблизително равен броят кандидати и в двете направления.  Преподавателят отчита интересна тенденция за промяна на търсенето на това образование при различните степени. На бакалавърско ниво то е средно в сравнение с други специалности в УНСС, на магистърско – средно до високо, на докторско – изключително високо като докторските програми на катедрата са сред най-търсени в УНСС.

 

Добра база и личен пример

Представители на УНСС се включиха в международната конференция "Градско земеделие" с учени и експерти от 21 страни
Доц. д-р Димитър Терзиев по време на публична лекция

Материалната база в университета като цяло и катедрата в частност, предлага на своите студенти среда на обучение, съпоставима, а нерядко и изпреварваща, тази в практиката, уточнява доц. Терзиев. Учащите имат достъп до компютърни зали и технологии, други технически и програмни средства и до водещи световни бази-данни. В полза за практическата подготовка на младите хора е фактът, че преподавателите в катедрата са с богат международен опит, включително изнасят лекции и участват в семинари в други страни. В работата със студентите се използват интензивно реални казуси от националната и от международната практики, посещават се бизнес организации и административни структури, привличат се и действащи мениджъри към учебния процес. „Колегите в катедрата имат и богат личен практически опит. Работят като експерти и консултанти на Световната банка, Организацията по прехрана и земеделие на ООН, Европейската комисия, национални министерства, агенции и общини, Световният фонд за дивата природа и други екологични организации. В състояние са да представят пред студентите и да дискутират с тях осъществяването на реални инициативи, свързаните с това трудности и възможните решения“, казва преподавателят.

След студентската скамейка

Когато завършат образованието си в катедрата, младежите придобиват знания и умения за разработване на управленски решения в аграрната и екологичната област, могат да разбират и участват в съвременните аграрни пазари и екологични процеси, да познават и използват аграрни и екологични политики и механизми за подкрепа, както и да създават и изпълняват частни и публични проекти, да правят прогнози и сценарии за опазване на околната среда. В края на обучението си студентите имат компетентността и да правят оценка на природни ресурси.

 

Кадри на УНСС работят в МЗХГ и ДФЗ

Представители на УНСС се включиха в международната конференция "Градско земеделие" с учени и експерти от 21 страни
Представители на УНСС се включиха в международната конференция “Градско земеделие” с учени и експерти от 21 страни

Завършилите студенти успешно се реализират в производствената сфера като мениджъри на аграрни и екологични фирми, земеделски стопанства и кооперации,  в преработвателния сектор като специалисти икономисти и експерти по аграрен бизнес, сертификация и системи за безопасност на храните. Кадрите на УНСС често започват работа и в областта на търговията, като маркетолози и брокери на земеделски и хранителни стоки и в сектора на  услугите като мениджъри и икономисти на земеделски и екологични обслужващи предприятия. Някои от младите хора избират да станат част от неправителствени, браншови и регионални организации и съюзи или от международни организации, особено в структурите на Европейската комисия. Дипломанти на учебното заведение се реализират и като специалисти  и експерти в еко и земеделското министерства, Фонд “Земеделие”, Агенция САПАРД, специализирани структури за администриране и контрол на европейски фондове, областните и общинските служби. Нерядко те стават консултанти по аграрен и екологичен бизнес, преподаватели и изследователи в университети и научни центрове или избират професионалният им път да бъде във финансовия, банковия и застрахователния сектори. Завършилите намират реализация там като специалисти по аграрен и екологичен бизнес –  оценители на аграрни проекти и екологични рискове, биологични фондове и земеделски земи. Сред възпитаниците на УНСС с тази специалност е и настоящият министър Румен Порожанов, както и няколко негови предшественици.

Повечето от завършилите остават у нас

Възпитаниците на катедрата получават сериозна подготовка и международни лични контакти по време на следването си, които им предоставят добри възможностите за работа в чужбина (най-вече на студентите с по-високи степени). Някои от завършилите се възползват от тях като най-често избират работа в международни организации. Тези, които търсят реализация в областта на бизнеса обаче, по-скоро остават в България.

Представители на университета постоянно работят по проекти, свързани със земеделието като разработват регионални, национални и международни, макар и по-рядко, стратегии за развитие в областите селско стопанство, екология, безопасност на храни, потребителско поведение.

Вижте още: Студентите, завършили Агрономство, остават в България.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА