Студентите, завършили Агрономство, остават в България

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Техническият университет във Варна предлага аграрно образование както за бакалаври, така и за магистри. В образователно-квалификационна степен бакалавър ВУЗ-ът обучава в специалността Агрономство, а магистърските програми са две – Производство на посевен и посадъчен материал и Семепроизводство и растителна защита. Това каза за „Агрозона“ доц. Драгомир Пламенов, ръководител на катедра „Растениевъдство“ в университета. Той подчерта,

доц. Драгомир Пламенов, ръководител на катедра „Растениевъдство“
доц. Драгомир Пламенов, ръководител на катедра „Растениевъдство“

че магистърските програми са отворени както за надграждане знанията на студентите, завършили аграрна бакалавърска специалност, така и за тези, чиято бакалавърска степен не е обвързана със селското стопанство. Тази възможност отваря врата на всички настоящи земеделци и хора, които имат намерение да се занимават с аграен бизнес, но образованието им е в друга сфера.

В Добруджанския технологичен колеж, част от ТУ-Варна, се предлага професионален бакалавър по земеделска техника и технологии. Това обаче е инженерна специалност, уточни доц. Пламенов.

Бъдещите агрономи първи заемат бройките

Аграрното образование във варненския Технически университет се развива вече 10 години и интересът към него постоянно нараства. „Винаги интересът е висок, още на първо класиране и по първо желание се заемат бройките, които ни предоставя Министерски съвет.“, каза преподавателят. Тази година специалност Агрономство е била първата в университета, в която са се заели всички места, както в редовно, така и в задочно обучение.

Целенасочен избор

Повече от половината от студентите, които се записват да учат в учебното заведение, са или деца на фермери, или самите те, особено задочниците, се занимават със селско стопанство и им е необходима квалификация. Има, разбира се, и такива млади хора, които към момента нямат връзка със земеделието, но плануват да се развиват в сектора. Запитвания за магистърски програми в ТУ-Варна, свързани със земеделието, имало и от чужденци. Въпреки че към момента не се предлага обучение за тях, преподавателският екип има амбиция това да се промени.

В аграрните специалности се записват и студенти, които са завършили селскостопански гимназии, но по думите на доц. Драгомир Пламенов  сега, за разлика от преди години, те не са много. Към момента профилът на младежите, записващи „Агрономство“, е различен, има такива, които са учили преди това интензивно дисциплини като биология, химия или чужди езици.

Гладът за кадри е заради развитието на сектора

Младежите отглеждат различни култури в учебно-опитно поле
Младежите отглеждат различни култури в учебно-опитно поле

„Нашите студенти са главно от Северна, Централна и Североизточна България – това е най-силно развитият за мен земеделски регион в страната. Поради тази причина все повече млади хора се ориентират към земеделието.“ , коментира доц. Пламенов и посочи, че голяма част от тях работят пряко като стопани или консултанти в аграрния сектор. Острата липса на квалифицирани кадри в селското стопанство доцентът си обяснява с широкия обхват на възможностите за реализация в сектора. У нас през последните години силно се разви и дистрибуцията на продукти за растителна защита, торове и все повече чуждестранни и български фирми се занимават с тази дейност, отбеляза Пламенов. Завършилите бързо си намират място и в Службата за съвети в земеделието, и в други държавни и общински структури, занимаващи се със селско стопанство.

Уроци на практика

За добре подготвени специалисти освен стабилна теоретична подготовка е необходима и ценната за натрупване на опит и знания практика. Техническият университет-Варна предлага много възможности за практикуване на наученото, разказва доц. Пламенов. ВУЗ-ът предлага учебни практики по базови агрономически дисциплини, зеленчукопроизводство, овощарство, лозарство, растителна защита, производствена практика по растениевъдство. Част от програмата на студентите е и производствен стаж. Той е през последния семестър на обучение и продължава 200 часа. „Практическото обучение при нас се провежда на учебно-опитното поле, което е в самия университет, или в множеството фирми, с които университетът има рамкови договори за сътрудничество и координация.“, каза преподавателят. Студентите стажуват и в структурите на Селскостопанска академия, Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево и Опитната станция по лозарство и винарство. По време на практиката си младежите вземат пряко участие в земеделските дейности – от засяването до прибирането на културата, за да може след като приключат обучението си, да са реално подготвени за работа, обясни преподавателят.

Стажът прераства в работа

Младите хора се реализират лесно у нас, търсенето на кадри в земеделието е голямо
Младите хора се реализират лесно у нас, търсенето на кадри в земеделието е голямо

Тъй като бизнесът има необходимост от подготвени специалисти агрономи не са малко случаите, в които млади хора са проявили усърдие в работата си по време на стажа и впоследствие са назначени на работа в организациите, където са стажували. Освен това много ефективен механизъм е и проектът „Студентски практики“, добавя доцент Пламенов. Проектът е на образователното министерство и дава възможност на студентите в извънучебно време да посещават земеделски стопанства, с които университетът е сключил договор, и провеждат реално практическо обучение.

Младите хора, завършили Агрономство не напускат страната, а се реализират у нас, категоричен е доц. Пламенов.

Катедра „Растениевъдство“ на ТУ-Варна работи по разнообразни проекти, каза ръководителят й. По оперативна програма „Конкурентоспособност“ в университета е изградена агроекологична лаборатория на стойност около 680 хил. лв. Лабораторията разполага с най-съвременната апаратура за анализ на почви, растителен материал и компоненти на околната среда. Ежегодна е работата на катедрата по проекти, финансирани от субсидията за наука, която министерството отпуска. Към момента е на финалната права международен проект с участието на 8 държави, чиято цел е да обучава възрастни в аграрната сфера по програма Еразъм+. Очаква се оценка на още три проектни предложения с чуждестранни партньори отново по програма Еразъм+. Търсят се всякакви възможности за работа по образователни и научно-изследователски проекти, финансирани от ЕС, казва още доц. Драгомир Пламенов.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА