Четири или повече последователни дни на екстремни горещини увеличават риска от преждевременно раждане с 2% и ранно раждане с 3%
Климатичните промени вече не са само въпрос на бъдещето – те променят живота ни тук и сега. Бременните жени са сред най-уязвимите групи, изправени пред невидими, но реални опасности: екстремни горещини, природни бедствия, нови болести и рискове за репродуктивното здраве. Четири или повече последователни дни на екстремни горещини увеличават риска от преждевременно раждане с 2% и ранно раждане с 3%.
Това показват данните от анализа на д-р Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването, в Климатека.
Високите температури ускоряват репродуктивното стареене при жените и понижават качеството на сперматозоидите при мъжете.
Горещините, пожарите и наводненията повишават риска от спонтанни аборти и ниско тегло при новородените. Подобни рискове са актуални и за България с увеличаването на горещите вълни: “Броят и продължителността на горещите вълни у нас нарастват с обезпокоителна скорост – с 3,5 дни на всеки 10 години в почти всички извънпланински райони.”, коментира д-р Спасова. През последните години летата в България, а и по света, постепенно се превръщат от сезона на отпуските в сезона на рисковете. От време, свързвано с ваканция, свобода, море, планина и всички приятни дейности, които могат да се вършат на открито, лятото все повече започва да се асоциира с опасно високи температури, увеличение на пътните инциденти, пожари и безводие.
Броят и продължителността на горещите вълни по света и в България нарастват с обезпокоителна скорост.
По данни на НИМХ, продължителността и интензивността на екстремните горещини у нас се увеличават през последните десетилетия. В повече от 9/10 от станциите в извънпланинската част на страната се наблюдава статистически значима положителна тенденция (увеличение с 3,5 дни/10 г.). По-голямата част от горещите нахлувания са след 1985 г. Всички изключително горещи периоди при прагове от 38 °C и 40 °C и около 90% от горещите периоди при прагове от 32, 34 и 36 °C са се появили след средата на 80-те години.
Сред групите население, които най-трудно понасят големите жеги, безспорно са бременните жени. Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Жените в страните с ниски и средни доходи често се занимават със селскостопански или друг ръчен труд до края на бременността, което ги излага на по-висок стрес от горещи вълни.
Обширен мета-анализ, включващ проучвания от 27 държави, 7 от които с нисък или среден доход, показва, че с всяко повишаване на температурата с 1°C рискът от преждевременни и мъртво-раждания се увеличават. Излагането на висока температура през 21-вата и 22-ата седмица от бременността е свързано и с повишен риск от гестационен диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Другите рискове от горещи вълни включват непреки ефекти, като нарушен достъп до медицински консумативи, компрометиране на чувствителните към топлина медикаменти, миграция и конфликти, недостиг на храна и претоварена здравна система поради извънредни ситуации, свързани с топлината.
Снимка: Pixabay