Птицевъди: Имаме много стари проблеми за решаване, предстоят и нови предизвикателства

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Част от натрупаните проблеми през годините са свързани с екарисажите и обезщетенията в случаите на инфлуенца по птиците, поясни Иван Ангелов

“Имаме да решаваме проблеми, които са натрупани в годините назад. Такъв проблем например са екарисажите, които не са съвместими с индустриалната дейност, която ние изпълняваме. Друг проблем са обезщетенията във връзка с инфлуенцата по птиците, където се получава забавяне с месеци, дори години.  Все още съществува проблема и за прилагане на методиката на обезщетенията, която да бъде съвместима с евродирективата и това нещо да се случва между 1 и 3 месеца, а не е за три-четири години”. Това заяви в интервю за Агрозона Иван Ангелов, член на Асоциацията на земеделските производители в България и и собственик на най-голямата българска компания за производство на яйца от свободно отглеждани кокошки след провелия се днес в МЗХ Консултативен съвет по месото и яйцата.

Нови предизвикателства в сектора след 2027 година

“От името на Асоциацията на земеделските производители в България и Съюза на птицевъдите заявихме, че предстоят и нови предизвикателства в сектора след 2027 година. Министерството на земеделието трябва не само да има ясно становище, но и визия как ще бъдат решени тези предизвикателства за ликвидирането на европроектите, за отглеждането на мъжките птици и прочие”, коментира още Ангелов.

“Основният удар и тежест ще се изнесе от производителя, но държавата  влицето на Министерство на земеделието и храните трябва да вземе своевременни мерки. В порядъка на няколко месеца трябва да бъде предвидено адекватно финансиране за бранша. 2027 година ще дойде много бързо и ако се стигне до ликвидация на клетките вече дотогава трябва да имаме работещо решение. В противен случай ситуацията ще бъде фатална за много голяма част от производителите. Птицевдната индустрията ще изпадне в колапс”, заяви той.

“Още през изминалата година алармирахме дирекция “Животновъдство”, проведохме среща с изпълняващия тогава в служебното правителство длъжността заместник земеделски министър, но поне в писмен вид нямаме представена никаква информация за това какви са идеите и как България ще се бори в тази ситуация. Да се прехвърли цялата отговорност и цялата тежест на проблема само върху производителите ще бъде пагубно”, разкри Ангелов.

“Много въпроси които са обсъждани през последните няколко години не са били придвижвани няма никакво дългосрочно и работещо решение по тях и явно са били замитани под килима. Не се борим за субсидии, борим се за виждане на проблемите и тяхното дългосрочно разрешаване”, допълни още той.

Необлагодетелствани и планински райони

“След 20 години прилагане на различни европрограми е време най-накрая да направим така, че да се задържат хората в необлагодетелстваните и планински райони и стимулирането там трябва да бъде така направено, не да се раздават пари на калпак, а  да се почерпи опита на Гърция, Австрия, Германия, които прилагат стимулиране, в зависимост от това къде са насочени инвестициите”, заяви още Ангелов.

Предложения за промени в Стратегическия план

“До седмица ще изпратим конкретни предложения, които да бъдат дискутирани, за да бъдат направени изменения в Стратегическия план. Имаме желание инвестициите, които ще се правят в необлагадетелстваните райони да бъдат така направени, както в западните държави, за да бъдат задържани хората там независимо какви животни отглеждат”, коментира той.

“До 10 работни дни ще се проведе и работна група за хуманното отношение и направените от нас предложения за промени в стратегическия план на България”, поясни още Ангелов.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама