Бразилия остава най-големият производител на птици в света

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Търсенето на птичето месо с най-голям ръст спрямо останалите видове

Секторът на птицевъдството в Бразилия ще продължи да доминира на световния пазар през следващите 10 години, според прогноза, публикувана от Департамента по селско стопанство на САЩ (USDA). Глобалното потребление на пилешко месо ще нарасне с 16,7% до 2031 г, сочат прогнозите. Предвижданият ръст на търсенето на всички видове месо е най-висок сред развиващите се региони като Югоизточна Азия, Латинска Америка, Африка и Близкия изток, пише Euromeat.

Докладът показва, че птичето месо има най-висок ръст в производството и потреблението в сравнение с говеждото и свинското месо. Това е така, защото производството на домашни птици показва по-силен растеж в страните с ниски и средни доходи (20,8%), отколкото в по-богатите страни (8,5%). Годишният внос на птиче месо може да нарасне с 2,6 милиона тона (20,3%), достигайки 15,8 милиона тона през 2031 г. По-голям растеж ще бъде концентриран в развиващите се пазари в Азия, Латинска Америка, Африка на юг от Сахара и Близкия изток. Очаква се Русия, Украйна, Европейският съюз, Тайван и Канада да покажат много по-бавен темп на растеж, показват още прогнозите на USDA. Очаква се вносът на домашни птици в Африка и Близкия изток да нарасне съответно с 22,3% и 16,8%.

Според доклада Бразилия може да представлява 32,5% от растежа на световния износ през следващото десетилетие, като доставките ще нараснат с 19,6% до 5,2 милиона тона до 2031 г. През същото време износът на пилета от САЩ може да се увеличи с 13,9% до 4,3 милиона тона през следващото десетилетие. Очаква се ЕС да увеличи външната търговия с домашни птици с 15,9% до почти 2,9 милиона тона, докато делът на Тайланд ще скочи с 31,7% до 1,4 милиона тона.

 

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама