Почти 500 т различни видове диворастящи трюфели се добиват годишно у нас

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Липсата на регламенти предизвиква хаос в сектора

“В страната ни над десет години се развива лов на трюфели, поминък развит преди всичко в българските гори, хаотично, при липса на правила и изцяло в сивата икономика. Интерес от държавата в лицето преди всичко на ИАГ и МЗХГ да постави ред, да официализира една доходоносна професия, регламентирана в цяла Европа, да осигури доходи за сектора и националния бюджет, липсва”, коментира за Агрозона Светлозар Сидеров, председател на Управителния съвет на ,,Национална федерация на ловците на трюфели в България”.

Приблизителено  500 тона различни видове диворастящи трюфели се добиват на година в страната

Поради липса на официални данни в НСИ, по експертни преценки ежегодно от горските територии се добиват и изцяло се експортират 400 – 500 тона различни видове диворастящи трюфели. В световен мащаб търсенето превишава винаги предлагането и затова пазара е неограничен и доходоносен.

“В страната с лов на трюфели се занимават около 30 хиляди човека, което носи прехрана и допълнителни доходи на над “100 хиляди човека, живеещи преди всичко в по бедните селски райони. Оборотът за експорт по международни търговски цени ежегодно се движи между 150-200 милиона лева, което сравнимо с приходите от всички останали дейности на държавния горски сектор доближава и надминава 50%”, коментира още той.

“Същевременно по данни от анализа за Европейската стратегия 2030 от европейските гори се ползват недървесни продукти ежегодно в размер на 19,5 млрд. годишно, което възлиза на 77,80 EUR на хектар годишно. Поради липса на статистика и официални данни, посочените по горе цифри за добиви на български диворастящ трюфел очевидно не влизат в европейските приходи от недървесни продукти. В Стратегията недвусмислено се сочи, че ползването на недървесни продукти от горите трябва да се стимулира и развива в планувания период. Според досегашната политика в горите и най вече в публичните гори, тези дейности и препоръки се подценяват неоправдано”, допълва Сидеров.

Необходимост от бърза реакция 

“Всички тези мотиви сочат, че е необходима бърза реакция на законодателната власт и заинтересованите структури, да се въведе Закон за ползването, търговията и култивирането на трюфели , още повече, че изготвен правен анализ през 2020 година, сочи че единственото правилно решение е да има закон, тъй като в други нормативни документи не може да се развие регламент за цялостната дейност по ловуване на диворастящи трюфели, която включва територии от всички видове категории и собственост, търговията с пресни и замразени трюфели и дейността по култивация на трюфели”, коментира още Сидеров.

Вече има входиран Законопроект

“От сдруженията в бранша имаме входиран Законопроект за Закон за ползването, търговията и култивирането на трюфели до всички представители на коалиционното управление на държавата. Въпросния Законопроект е минал през обществено обсъждане, допълнен и преработен спрямо заложените в него предложения, и според нас е достатъчно приложим и адекватен, за да се приеме бързо и да наложи ред в извършването на дейността на територията на Р. България”, заяви той.

“След като тези дни ЮНЕСКО включи дейността – търсене и събиране на трюфели в представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството, считаме, че е настъпил момента въпросния Законопроект да бъде задвижен и приет , за да може България със своите търсачи на трюфели да заеме достойното си място сред държавите, в които се практикува законно тази дейност”, заключава Сидеров.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама