Синдикатите в земеделието търсят експертни решения и консенсус в кризата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Секторният съвет при КНСБ свиква спешни заседания на отрасловите съвети от различните министерства, с цел да бъдат набелязани спешни мерки за смекчаване на негативните последици от кризата с коронавируса. Мерките ще бъдат обсъдени в Националния съвет за тристранно сътрудничество и ще бъдат представени на изпълнителната власт. Това каза за „Агрозона“ Светла Василева, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието (ФНСЗ).

На 22 април ще се проведе разширено заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество, с участието на социалните партньори – синдикати, работодатели от сектор Селско стопанство и Хранително-вкусова промишленост. Заедно с Министерство на земеделието, храните и горите ще бъдат обсъдени предложения за нов пакет от мерки, които ще включват спешни мерки за съживяване на секторите след извънредното положение. Ще бъдат определени източниците на финансиране и обемът на необходимите средства, обясни Светла Василева.

„Общата цел в този кризисен момент е да се намери консенсус и да бъдат споделени целият опит и експертизата на социалните партньори на отраслово и национално равнище, преди да се вземат необходимите решения от премиера и изпълнителната власт“, посочи синдикалният лидер.

„В кризисни ситуации се взимат епизодични мерки, които се обсъждат набързо и не се обсъждат с всички заинтересовани страни. ФНСЗ има отделен орган, създаден съгласно Кодекса на труда – Тристранният съвет, в който участват синдикати, работодатели и държавата. Първо в него е редно да бъдат обсъдени тези мерки. Вярно е, че в Тристранния съвет членуват малко организации от сектор Селско стопанство. Това са Асоциацията на земеделските производители, БГ Пипер, Националния съюз на земеделските кооперации в България. Всички останали работодателски организации не членуват в този съвет и не са организирани. Поради това те поединично представят проблемите си пред министъра на земеделието и премиера. В тази кризисна ситуация проличава колко противоречиви мнения има и колко е необходимо да сме единни. Не зная каква криза трябва да се случи в България, за да ни обедини. Учудвам се на разединението и противоречивите изказвания точно в този момент.“, каза Светла Василева.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама