20 народни начина за борба с листните въшки

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
5 Минути

Мнозина градинари водят тежка борба с листните въшки, които не подминават нито декоративната, нито плодната градина. Предлагаме ви двайсетина народни методи за борба с тази напаст.

  1. С борови връхчета: 2 кг млади борови връхчета се заливат с 10 литра вода и се оставят за една седмица в кофа, като се разбъркват периодично. Преди употреба готовата смес се разрежда с вода в съотношение 1:10.
  2. С водка или ракия. За обработката изберете обаче най-евтината напитка, достатъчно е да я налеете в бутилка с пулверизатор и да напръскате растенията обилно.
  3. Домашен сапун. 200 грама се разтварят в 10 литра вода.
  4. Нишадър – 1 супена лъжица се разтваря в 10 литра вода.
  5. Пепел: 200–300 г се заливат с 5 л гореща вода, след като се охлади се прецежда и се добавя 20 г сапун.
  6. Лют пипер: 1 кг нарязани люти чушки се варят 1 час в 10 литра вода. Готовата смес престоява два дни, след това се прецежда и пълни в бутилки, които се затварят плътно с коркови тапи. За обработка на храсти половин чаша от сместа се добавя в 10 литра вода и 40 г сапун и се пръска, за дървета дозата се удвоява. Тази течност може да се съхранява цяло лято на хладно и тъмно място.
  7. Хрян: листата и корените на хряна трябва да се смелят и да се напълни с тях половин кофа, добавя се вода и се оставя да престои в продължение на 2-3 часа. Пръска се с прецедената течност.
  8. Глухарче: 400-500 г листа се разбъркват в 10 литра вода. Престоява 2-3 часа и след това се прецежда. Пръска се.
  9. Люспи от чесън и лук: 1 чаша плътно натъпкани люспи от лук и чесън се заливат с 3 л кипяща вода. Престоява така 3-4 часа. Разрежда се в 10 л вода и се пръска.
  1. Картофи: 300 г зелена листна маса се изсипва в 5 л кипяща вода. . Престоява ден, преди пръскане се добавят 20 г сапун.
  1. Коприва: 100-200 грама билка се залива с 1 литър вода. Престоява един ден.
  2. Горчица: 200 г горчица на прах, разтворен в 1 кофа с вода.
  3. Портокалови кори: 1 кг портокалови кори се заливат с 10 литра топла вода. Сместа престоява 3 денонощия, след което с нея се пръскат засегнатите растения.
  4. Киселец: 300 г фино смлени корени се заливат с 10 литра вода.Престояват 3 часа преди да се ползва.
  1. Бял равнец: 2.5 кг прясна трева се залива с 10 литра вода.Оставя се сместа да ври 30 минути.
  1. Лайка: 1 кг сухи цветове от лайка се заливат с 10 литра топла вода. Сместа трябва да престои 12 часа. Преди използване е необходимо да се разреди с вода в пропорция 1:3.
  2. Листа от елша: 2 кг свежи или 1 кг сухи листа се заливат с 10 л вода. Престояват денонощие. След това сместа се слага да заври и се оставя да къкри на слаб огън за около 30-40 минути.
  3. Тагетис: Целите растения заедно с цветовете се смилат. Със сместа се пълни половин кофа, а догоре се залива с вода. Престоява две денонощия, като се разбърква от време на време. Прецежда се и се пръскат засегнатите растения.
  4. Татул: 2 кг листна маса се залива с 10 л вода. Престоява 12 часов и се прецежда преди пръскане. Силно отровна смес!
  5. Репей: В половин кофа със смачкани листа се изливат 5 литра гореща вода. Престояват 2 дни, а с настройката се пръскат нападнатите растения.

Тайните на успеха

Мравките, както е известно се хранят със сладките секрети от листните въшки и именно те разпространяват в градината вредните насекоми. Ето защо е важно да се справите не само с листните въшки, но и с мравките. За да направите това е необходимо два пъти през лятото да обработвате градината с препарат против мравки или да използвате народно средство за борба с дребосъците.

Важно да се знае

От плодните растения, листните въшки обичат особено много ябълките и крушите. В цветната градина пък се нахвърлят на космоса, латинката, мака, ружата и клубеновите бегонии. От горските дървета преди всичко обожава липата.

Вижте още:

Какво помага срещу голи охлюви в градината

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама