През месец февруари основното пръскане на овошките е с класическия бордолезов разтвор. То се прави през втората половина на месеца, каза за “Агрозона” проф. д-р Аргир Живондов от Института по овощарство в Пловдив. Пръскането обаче не трябва да става както пише масово в много учебници с 2 % разтвор, той трябва да е 3 %. “Няма какво да изгори, защото всичко е капсуловано – пъпките нямат листа и цветове. Тази разлика от 1 % е много по-ефективна”.
Класическият бордолезов разтвор представлява съчетание от син камък и вар. След него може да се пръска и с други медни препарати, за да се предотврати развитието на презимувалите в повърхността или в порите неприятели, които ще се излюпят напролет и ще тръгнат.
Сред вредителите, които нападат овошките през февруари са пъпковите акарии. Те се развиват по-рано и са на първа линия от неприятелите. При болестите основно се среща къдравост по листата на прасковите и нектарините. Появява се още първоначалното развитие на брашната мана и ранното кафяво гниене. Те нападат и клонките, младите филизи и цветовете. Тяхното туширане обаче е много ефективно с късните третирания.
При засаждането неспециалистите трябва задължително да проведат консултации. Приемат се определените разстояния , като за съответният овощен вид са различни. Най-гъсто се засажда ябълката, след това е прасковата, а на най-големи разстояния са орехите. При ореха например трябва да има 12 дървета на декар, а при ябълката те достигат 80-120. При прасковата и нектарина са 67 броя на декар, слива и кайсия – 50 дървета, череша – 40-45 дървета.