Подхранваме овошките през юли, за да берем плодове догодина

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Юли е най-топлият и слънчев месец, но с чести засушавания. Средната месечна температура през този месец за равнините е между 21 и 25 градуса, а абсолютно максималните могат да достигнат до 38-40 градуса.

На полето

Своевременното прибиране на реколтата от есенниците през този месец е най-важното условие за добрия добив и неговото качество. Безупречно трябва да се почистят складовете за съхранение на зърното. Първата грижа след жътвата е дълбоко изораване на площите с извършване на основно торене. Не е грешка да се извърши подметка на стърнищата. Така ще се запази малко влага в почвата. Лятото е сезонът на напояването. Най-полезни поливки за царевицата са по време на изметляването, цъфтежа и оплождането.

В зеленчуковата градина

Настъпват летните горещини и зеленчуците изпитват все по-често остра нужда от вода. Много важни са плитките окопавания след всяка поливка. Рохкавият повърхностен слой намалява изпарението от почвата и междуполивния период се удължава. Преустановяват се поливките на лука за глави, дините и пъпешите. Освободените зеленчукови лехи от ранни пролетни култури като тиквички, краставици, ранни картофи и др.  не се окопават дълбоко, а само леко се разрохкват, за да се запази структурата и влагата на почвата.

Доматите през юли се поливат по-често и по-обилно, защото тогава почвата се засушава по-бързо, а освен това тогава започва масовото им зачервяване. Най-добре е да се полива веднъж седмично. Трябва да се водят системни наблюдения за поява на кафяви листни петна, картофена мана по доматите, на кубинска и брашнеста мана по краставиците и други растения от семейството на тиквата. Опасността за пипера е маната, която се проявява в две форми – коренова и стъблена. Опасност са и листните въшки, които вредят не само пряко, но и косвено, защото пренасят различни вирусни болести. Не бива да се подценяват земните бълхи, които могат да унищожат разсада за късното зеле.

В овощната градина

Подхранването на семковите и костилковите овощни дървета през юли стимулира развитието на цветни пъпки за следващата година, които се образуват през този месец. Извършва се подхранване с азотен тор (50 кг/дка), накопава се и при суша се полива, за да се ускори проникването на хранителните вещества до кореновата система на дръвчетата. От подхранването имат полза и плодовете, които са в растеж, защото наедряват повече.

В овощните градини трябва да продължат наблюденията за поява на болести и неприятели и да се вземат съответните мерки. При зараза от струпясване ябълките и крушите след превалявания се пръскат с контактно-системни фунгициди. Срещу сливовия плодов червей се налагат също пръскания, които се съчетават и с борбата срещу червените листни петна. При прасковата вниманието се насочва главно за опазване на плодовата реколта от източния плодов червей и анарзията.

В лозето

Поддържането на почвата чиста от плевели и борба с болести и неприятели са основната грижа през месеца. Леторастите от плодните пръчки достигат най-горния тел и трябва да се прекършат. Развилите се от чепчета не се прекършват, а само се извиват и привързват към тела. Важна практика е почистването на младите лозички от росни корени. Това трябва да стане още в началото на месеца, ако не е извършено в края на миналия. Опасността от мана още не е преминала. При превалявания през първата половина от месеца  се налагат пръскания с контактно-системни фунгициди. Последните пръскания се правят с бордолезов разтвор. Голяма е опасността през месеца от оидиума (брашнеста мана). Борбата с тази болест продължава до прошарване на гроздето.

Овцевъдство

Месец юли е особено значим за овцевъдството – започва подготовката за случната (осеменителна) кампания. Синхронизирането на  размърлянето и заплождането води след себе си  добрата организация на целия производствен цикъл във фермата: оагването, грижите за новородените, отбиванито на агнетата, реализация при оптимални срокове и цени, доенето на овцете и реализация на млякото компактно за стадото и периода.

Важно е да се извърши преценка на здравното състояние на животните, преценява се също така и индивидуалното телесно състояние. Определят се подлежащите на бракуване животни – поради старост, заболявания, атрофии и др. Основна насока на подготовката за случната кампания е постигането на добро телесно състояние – нормална охраненост на овцете-майки и поддържане на добра разплодна кондиция при кочовете.

Пчеларство

През юли главната пчелна паша в полските райони е от люцерна, слънчоглед, ливади. Продължават да цъфтят лавандулата, различни видове бодили, зърнастецът, риганът и др. Разцъфтяват пчелинокът, тютюнът, памукът. Поради честите засушавания през юли пчелите не винаги могат добре да използват юлската паша. При ниска почвена и въздушна влажност, отделянето на нектар силно намалява. Това особено важи за слънчогледа в полските райони, където засушаванията са по-големи. Към края на юли главната паша в повечето райони приключва.

Щом пашата е към своя край, трябва да се свалят магазините и корпусите и питите да се изцентрофугират. Преди да се приберат в склада, те трябва да се поставят в кошерите /вечер/, за да ги почистят пчелите от останалия мед за няколко дни. Осигурява се вода на пчелите с водопоилка, ако в района няма чиста течаща вода. Вземат се мерки срещу кражба. Същевременно се проверява здраво ли е пилото, защото по това време се проявява американския гнилец. Третира се срещу вароатоза и аскосферозата.

 

Агрокалендарът е подготвен с помощта на Националната служба за съвети в земеделието

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама