Горската печурка става най-често причина за натравяния в сезона на гъбите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
1 Минути

Дъждовете от последните дни ще донесат добра реколта от гъби, заради сухото лято сезонът беше пред провал, коментира за Радио Стара Загора инж. Юлиян Колев – председател на Асоциацията на преработвателите на диворастящи гъби и плодове.

Във връзка с последните случи на натровени с гъби в Хасковско, Колев призова да не консумираме гъби, които не познаваме и да купуваме такива само от регистрираните пунктове за изкупуване . В страната има около 400 такива, в които персоналът е обучен да разпознава опасните гъби.

Колев допълни, че в природата гъбите са над 2000, а търговските са едва 12-13. Те са такива, които или нямат отровни двойници или тези двойници са лесно разпознаваеми.По думите му най-често натравянията в България са от горска печурка, която не е търговска гъба.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама