Законът за защита на конкуренцията е приет на второ четене в НС

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Поправките в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), с които държавата ще се намеси в регулацията на пазара, бяха гласувани на второ четене в Народното събрание. Дебат за закона нямаше в парламентарната зала и възраженията на бизнеса срещу измененията на закона в този вид не бяха взети предвид.

В новия вариант на ЗЗК отпада терминът “значителна пазарна сила”, но той е обогатен с определението “злоупотреба с по-силна позиция при договаряне”. Според поправките такъв е случаят, когато при договаряне едната фирма е зависима от другата с оглед пазара, дейността и мащаба. Дали това е така ще се определя по специална методика от новата Комисия за защита на конкуренцията (КЗК), в която ще се влее и Комисията за защита на потребителите, пише вестник „Сега“. В същото време КЗК ще запази “силата си” да може да одобрява и преглежда договорите на големите компании с оборот над 50 милиона лева, които те искат да сключат със своите доставчици.

“В момента под ударите на закона попадат огромната част от фирмите, тъй като те не са еднакви – имат различни обороти, мащаб и др.”, обясни председателят на Сдружението за модерна търговия Йордан Матеев. Той за пореден път предупреди, че държавата се готви да се намеси в изцяло частните отношения между компаниите. “Надявам се, че президентът Росен Плевнелиев ще разгледа мотивите и на двете страни и ще наложи вето на закона”, заяви той. Срещу закона се обявиха и експертите от Световната банка, които разкритикуваха предложенията в свой доклад. Според него поправките, които по замисъл целят да пресекат нелоялните търговски практики, всъщност ще навредят на пазара.

Една от най-спорните промени предвижда КЗК да преглежда и “връща” договорите на веригите с техните доставчици. Вносителите, начело с депутатите от БСП Румен Гечев и Корнелия Нинова, твърдят, че така защитават дребните български производители. Това щяло да даде и по-широк достъп до хипермаркетите на стоки, произведени в България. Световната банка обаче смята, че подходът е вреден, защото най-вероятно ще претовари и затрудни антимонополната комисия. От там дават 6 алтернативни варианта по аналогия на британския модел с Кодекс на поведение, използването на търговските закони и съдилищата и др.

Срещу поправките през последните месеци се обявиха много големи фирми и бизнес организации. В деня преди гласуването на закона това направиха и от организацията EuroCommerce, която обединява търговци от 31 държави в Европа. “Тази процедура въвежда огромни административни тежести, които ще доведат до разходи вследствие на неясното и забавено във времето изпълнение на договорите. Това ще доведе до по-високи цени за потребителя”, предупредиха в отворено писмо от организацията.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама