Рекордни площи биотехнологични култури засяти в световен мащаб през 2013 г.

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Рекордните 175.2 млн. хектара биотехнологични култури са били засяти през 2013 г. в света, съобщава Agra Europe. Годишният растеж на засетите площи представлява 3%, което е с 5 млн. хектара повече от 170-те млн. хектара, които са били засяти през 2012 г.

Индустриалното засяване на площи с генномодифицирани култури (ГМК) отбелязва растеж за седемнадесета поредна година, се казва в годишен доклад на Международната служба по усвояване на агри-биотехнологични приложения. За втора поредна година така наречените развиващи се страни отглеждат повече ГМК в сравнение с индустриализираните държави. Процесът при тях започна през 2012 г. Сега те отглеждат 94 млн. хектара ГМК или 54% от глобалното производство на ГМК.

Размерът на земя, на която се отглеждат ГМК в световен мащаб се е увеличил повече от 100 пъти от 1.7 млн. хектара през 1996 г. до 175 млн. хектара през 2013 г. Освен това според статистиката повече от 90% или 16.5 млн. фермери по света отглеждат ГМК. Повечето от тях са малки и разполагат с ограничени ресурси.

Общо 27 държави са отглеждали биотехнологични култури през 2013 г., като 19 от тях са били развиващи се държави и 8 са били индустриализирани. Първи по отглеждане на ГМК със 70.1 млн. хектара са САЩ, които имат и най-разнообразни култури – царевица, соя, памук, рапица, захарно цвекло, папая и тиква. Втора в класацията е Бразилия с 40.3 млн. хектара соя, царевица и памук. Аржентина отглежда 24.4 млн. хектара от същите три култури, докато Индия отглежда цели 11 млн. хектара памук. Канада отглежда 10.8 млн. канола (рапица), царевица, соя и захарно цвекло. Китай произвежда 4.2 млн. хектара памук, папая, домати и паприка, а Бангладеш разреши отглеждането на патладжани за първи път през миналата година. В ЕС шампион по отглеждане на ГМК е Испания, а като цяло Съюзът изостава в отглеждането на ГМО в сравнение с други региони в световен мащаб.

Испания отглежда около 136 962 хектара от царевицата ‘MON810′ на Monsanto, която в момента е единственият ГМО разрешен в ЕС. Това е увеличение с 18% на годишна база в сравнение с 2012 г. „Увеличението с 15% на площите за отглеждане на ГМО в Европа противоречи на твърденията, че ЕС не иска или няма нужда от ГМО. Необходимо е политическите лидери да поемат отговорност и инициатива да предоставят възможности на европейските фермери да избират какви продукти искат да използват“, каза Натали Мол, главен секретар на EuropaBio. „В това отношение Испания е лидер сред европейските държави. От 1998 г. насам, когато страната започна да отглежда генномодифицирана царевица, тя е намалила вноса на културата с повече от 853 000 тона.“, каза още Мол. Португалия, Чешката Република, Румъния и Словакия са единствените държави-членки на ЕС, които отглеждат ГМО, но общата площ при тях възлиза на 11 000 хектара. Това намаление на площите в сравнение с 2012 г. се отдава на тежките административни процедури, с които според Мол ЕС натоварва фермерите.

По-рано тази седмица ЕС не успя да одобри втора биотехнологична царевица, така наречената ’1507′ на Pioneer, въпреки че като цяло е настроена положително към едно такова решение. „За“ гласуваха 19 правителства в Европейската комисия, а 28 бяха против, но не се събра квалифицирано мнозинство, което означава, че царевицата получава автоматично одобрение.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама