Горският синдикат е „за” държавата да добива дървесина

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Държавните горски предприятия трябва да имат право да добиват и продават дървесина. Така коментира пред Агрозона част от предложените поправки в Закона за горите Петър Абрашев, председател на Федерацията на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработващата промишленост /ФСОГСДП/. Позицията на синдикатите е, че това може да е 30% от предвидената за добив дървесина. По този начин в бюджета ще влизат сигурни средства от дърводобива, а нали именно с тези пари се плащат заплати и осигуровки, мотивира се синдикалистът.

Идеята държавата да се намеси в дърводобива чрез създадените горски предприятия е един от текстовете в Закона за горите, които предизвикаха недоволство сред представителите на браншови организации в сферата на дърводобива и дървопреработвателната промишленост. Според тях по този начин дребният бизнес ще бъде изтласкан от горите и това може да предизвика фалити. За нас като синдикати именно тези текстове са най-важна част от предстоящите промени, защото са свързани с доходите на работещите. Не виждам защо държавните горски предприятия да нямат право на добив, след като 80% от горите са държавна собственост, посочи Абрашев.

Предлагаме държавата да се намеси частично в дърводобива само на труднодостъпните места, там, където частните горски фирми не могат да работят, както и в застрашените от болести гори, уточни пред Агрозона Десислава Танева, председател на комисията по земеделие и гори в НС. Тя допълни, че поправките в Закона за горите ще бъдат гласувани най-късно след празниците.

Светлана Трифоновска

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама